خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تعیین زمان و شعبه دادگاه تجدیدنظر فروغ فرزانه، ندا ثابتی و نوشین افشار، شهروندان بهائی

تعیین زمان و شعبه دادگاه تجدیدنظر فروغ فرزانه، ندا ثابتی و نوشین افشار، شهروندان بهائی

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه تجدیدنظر ندا ثابتی (آزادی)، فروغ فرزانه و نوشین افشار، شهروندان بهائی ساکن آبادان در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه در شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان برگزار خواهد شد. این شهروندان پیشتر در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب آبادان هر یک به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زمان و شعبه دادگاه تجدیدنظر ندا ثابتی، فروغ فرزانه و نوشین افشار، شهروندان بهائی ساکن آبادان تعیین شد.

بر اساس ابلاغیه‌ای که اخیرا صادر و به این شهروندان ابلاغ شده است، جلسه دادگاه تجدیدنظر ندا ثابتی، فروغ فرزانه و نوشین افشار روز ۲۶ بهمن‌ماه ۹۹ در شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان برگزار خواهد شد.

این شهروندان مهرماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب آبادان از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.

این افراد در تاریخ ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۹۷ توسط ۶ ماموران اداره اطلاعات اهواز و آبادان در منزل خود بازداشت شدند. ماموران در زمان بازداشت اقدام به بازرسی منزل کرده و شماری از لوازم شخصی و مرتبط با آیین بهائی آنان را ضبط کرده و با خود برده بودند. پس از گذشت یک هفته و در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۷ از زندان اهواز آزاد و در همان روز مجددا به دلایل نامعلومی بازداشت شدند.

ندا ثابتی (آزادی)، فروغ فرزانه و نوشین افشار نهایتا در تاریخ ۹ خرداد ۱۳۹۷ پس از ۲۵ روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان سپیدار اهواز آزاد شدند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید