خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  کودک همسری؛ بازداشت ۱۲۰ تن از عاملان ازدواج کودکان در شهرستان نمین

کودک همسری؛ بازداشت ۱۲۰ تن از عاملان ازدواج کودکان در شهرستان نمین

خبرگزاری هرانا – دادستانی شهرستان نمین واقع در استان اردبیل از بازداشت ۱۲۰ تن از عوامل دخیل در ازدواج کودکان در این شهرستان خبر داد و گفت که مجازات این جرم ۶ ماه تا ۲ سال حبس است که این جزا برای پدر و مادر دختر، داماد و عاقد نیز در نظر گرفته خواهد شد. آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری، ضربات جبران ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، عظیم اکبری دادستان شهرستان نمین در استان اردبیل، از بازداشت  ۱۲۰ تن از عوامل دخیل در ازدواج کودکان در این شهرستان خبر داد.

وی با اشاره به اینکه همه این متهمین از شهر آبی بیگلو هستند، تاکید کرد: “این ۱۲۰ نفر با تحقیق و بازجویی تفهیم اتهام شده و از همه آنها ضمانت اخذ شده است، همچنین ۲ باب دفترخانه که با همکاری عاقد فعالیت غیرقانونی انجام می‌دادند، به جرم عقد کردن دختران زیر سن قانونی روانه زندان شدند”.

اکبر افزود: “قانون برای این جرم از ۶ ماه تا ۲ سال حبس پیش بینی کرده است و این قانون شامل پدر و مادر دختر و داماد و عاقد نیز شامل می‌شود و دادستانی با چنین مواردی برخورد جدی خواهد کرد”.

دادستان نمین با اشاره به فرهنگ غلط ازدواج در سنین کودکی اظهار کرد: “دخترانی که در ۹ سالگی و یا ۱۰ سالگی ازدواج می‌کنند، دچار آسیب‌های بسیاری از قبیل طلاق، اختلافات خانوادگی و آسیب‌های جسمانی می‌شوند که متأسفانه این رویه غلط سالیان سال است در این منطقه رواج یافته است”.

وی در ادامه گفت: “فرهنگ غلطی در منطقه وجود دارد که اکثر دختران زیر ۱۵ سال اگر ازدواج نکنند دیگر خواستگاری نخواهند داشت و در نتیجه ازدواج در سنین پایین آسیب‌های زیادی به دختران تحمیل می‌کند”.

اکبری با بیان اینکه دخترانی که هنوز در سن بازی کردن هستند و هیچ گونه آموزش‌های لازم برای زندگی مشترک را ندارند ناگهان منجر به ترک تحصیل در سطح ابتدایی می‌شوند افزود:” با این شرایط در آینده شاهد مادرانی خواهیم بود که تعدادی فرزند دارند در حالی که خودشان بی سواد خواهند بود”.

ازدواج کودکان یا کودک همسری در ایران در سال‌های اخیر روز به افزایش است. فعالان حقوق کودک می‌گویند این پدیده در آینده بر سلامت خانواده‌های ایرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از کودک همسری ضربات جبران ناپذیری را بر روی زندگی دختران به‌ویژه بارداری‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ومیر مادران، افسردگی، و بعضاً اقدام به خودکشی در کنار آسیب‌هایی مانند طلاق بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی است.

بر اساس آمار منتشر شده بالغ بر ۹۵ هزار مورد طلاق زنان زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ ثبت شده که حدود ۵ هزار و ۷۶۰ مورد از این طلاق‌ها مربوط به ازدواج‌هایی است که سن زوجین کمتر از ۱۵ سال است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید