خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  توقف اجرای حکم اعدام دستکم ۱۴ زندانی در رجایی شهر کرج و قرچک ورامین

توقف اجرای حکم اعدام دستکم ۱۴ زندانی در رجایی شهر کرج و قرچک ورامین

خبرگزاری هرانا – دستکم ۱۴ زندانی محکوم به اعدام در زندان‌های رجایی شهر کرج و قرچک ورامین با تعویق اجرای حکم به بند بازگشتند. روز گذشته زهرا اسماعیلی در زندان قرچک ورامین و ۱۳ مرد در زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده و بنا بود سحرگاه روز جاری حکم اعدام آنان اجرا شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۵بهمن ماه ۹۹، دستکم ۱۴ زندانی محکوم به اعدام در زندان های رجایی شهر کرج و قرچک ورامین با تعویق اجرای حکم به بند بازگشتند.

در این میان اجرای حکم اعدام زهرا اسماعیلی، زندانی محکوم به اعدام در زندان قرچک ورامین به دلایل نامشخص متوقف و به بند بازگردانده شده است.

زهرا اسماعیلی، ۴۲ ساله، مادر دو فرزند، که پیشتر از بابت اتهام قتل همسر خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، ساعت ۱۲:۳۰ ظهر روز گذشته جهت ملاقات فراخوانده شده بود. به گفته یک منبع مطلع حدود یک ماه و نیم پیش اجرای حکم خانم اسماعیلی به او ابلاغ شده است.

از سوی دیگر سازمان حقوق بشر ایران نیز از توقف اجرای حکم اعدام دستکم ۱۳ زندانی محکوم به اعدام در زندان رجایی شهر کرج و بازگشت آنان به بند خبر داده است.

این سازمان با اشاره به انتقال روز دوشنبه این افراد به سلول انفرادی جهت اجرای حکم، هویت دو تن از آنان را “میلاد تاجیک، حدودا ۲۳ ساله و محمد چزانی” عنوان کرده است. این شهروندان پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید