خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت طبیب تقی زاده در زندان اوین

عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت طبیب تقی زاده در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – سید طبیب تقی زاده، روزنامه‌نگار علیرغم ابتلا به بیماری ام اس و حمله این بیماری، از رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است. آقای تقی زاده که از تاریخ ۲۶ آذرماه امسال در حال سپری کردن دوران محکومیت ۱ ساله خود است، از ۳ سال پیش از بیماری ام اس رنج ‌می‌برد. مسئولان زندان به او اعلام کرده‌اند که به دلیل قیمت بالای داروها باید خود هزینه درمان را تقبل کند و به بیمارستان خارج از زندان اعزام نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سید طبیب تقی زاده، روزنامه‌نگار علیرغم ابتلا به بیماری ام اس و حمله این بیماری از رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

آقای تقی زاده که روز یکشنبه ۲۶ دیماه در پی حمله بیماری ام اس دچار گرفتگی عضلات و درد شدید شده، تاکنون تنها ۲ بار به بهداری زندان اعزام و مجددا به بند منتقل شده است. مسئولان زندان به او اعلام کرده‌اند که به دلیل قیمت بالای داروها باید خود هزینه درمان را تقبل کند و به بیمارستان خارج از زندان اعزام نخواهد شد. وی از ۳ سال پیش از ام اس رنج ‌می‌برد.

طبیب تقی زاده در سال ۹۴ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی پس از ۳۶ روز و پس از سکته قلبی در بازداشتگاه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

او اردیبهشت‌ماه ۹۷ توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی شهمیرزادی از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با رسانه های معاند نظام به ۲ سال حبس که به مدت ۵ سال به حال تعلیق در آمده بود محکوم شد. این محکومیت مردادماه همان سال با افزایش مواجه شد. وی به مدت ۵ سال از فعالیت رسانه‌ای حرفه‌ای، به مدت ۳ سال از عضویت در احزاب و جریان‌های سیاسی، برای ۳ سال از فعالیت در فضای مجازی و مدت ۳ سال از خروج از کشور محروم شد.

دادگاه در خصوص مصادیق اتهام این روزنامه نگار به بازتاب اخبار وبسایت “بازتاب امروز” در رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور استناد کرده است.

آقای تقی زاده از تاریخ ۲۶ آذرماه امسال در پی احضار به واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شد. محکومیت تعلیقی این روزنامه نگار تابستان امسال با اعتراض دادستان تهران مواجه شده و پس از تشکیل دادگاه تجدیدنظر بدون اطلاع آقای تقی زاده محکومیت او به ۱ سال حبس تعزیری تغییر داده شد.

پیشتر یک منبع مطلع از وضعیت وی در این خصوص به هرانا گفت: “آقای تقی زاده اواخر تیرماه امسال از طریق سامانه الکترونیکی ابلاغ به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران فراخوانده شد. اما به دلیل آنکه چند سال از صدور حکم بدوی گذشته بود قاعدتا سامانه را چک نمی‌کرد و از این موضوع مطلع نشد. اخیرا از شعبه ۱ اجرای احکام با خانواده او تماس گرفتند که چرا او برای تحمل مدت محکومیت خود را معرفی نمی‌کند و تازه در این مرحله بود که سامانه را بررسی کرد و متوجه شد که شهریورماه امسال برای تحمل مدت محکومیت فراخوانده شده و باید ۱ سال را در زندان بگذراند. روز چهارشنبه برای پیگیری همین مساله به دادسرای اوین مراجعه کرده و در همانجا بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.”

سید طبیب تقی‌زاده، روزنامه نگار و از اعضای هیئت تحریریه سایت “بازتاب امروز” است. این وبسایت در اسفندماه ۱۳۹۰ فیتلر و نهایتا تعطیل شد. وی هم اکنون در بند ۸ زندان اوین بسر می‌برد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید