خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  فقدان ایمنی کار؛ مرگ و مصدومیت ۴ کارگر در شهرهای مختلف/ طی ۸ ماه؛ بیش از ۱۸ هزار کارگر کشته یا مصدوم شدند

فقدان ایمنی کار؛ مرگ و مصدومیت ۴ کارگر در شهرهای مختلف/ طی ۸ ماه؛ بیش از ۱۸ هزار کارگر کشته یا مصدوم شدند

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز دوشنبه ۲۲ دیماه، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۴ کارگر در اصفهان، مشهد، ساوه و مریوان دچار حادثه شدند. طی این حوادث ۲ کارگر دچار مصدومیت شده و ۲ کارگر دیگر جان خود را از دست دادند. همچنین بنابر بر اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور طی ۸ ماه امسال ۱۷ هزار و ۳۹۸ کارگر مصدوم و یک هزار و ۲۵۸ کارگر در کشور جان خود را از دست داده‌اند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از سقوط یک کارگر جوان به داخل چاهک آسانسور در سپاهانشهر خبر داد.

فرهاد کاوه آهنگران اظهار کرد: “یکی از حوادثی که سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان زیاد با آن مواجه می شود، حوادث مربوط به آسانسورها است”.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: “متاسفانه بار دیگر شاهد سقوط مرد جوان در چاهک آسانسور منزل مسکونی در سپاهانشهر بودیم”.

کاوه آهنگران با بیان اینکه این حادثه ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه روز یکشنبه ۲۱ دی ماه به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان اطلاع داده شد، گفت: “بلافاصله بعد از اطلاع از حادثه، آتش نشانان از ایستگاه شماره ۱۳ سپاهانشهر به محل حادثه اعزام شدند”.

وی افزود: “امدادگران فرد حادثه دیده را که آسیب نسبتا شدیدی در اثر سقوط دیده بود، با احتیاط کامل و با همکاری عوامل اورژانس شهر از داخل چاهک خارج کردند”.

مصدومیت یک کارگر در مشهد

به گزارش ایسنا، روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از مصدومیت یک کارگر در پی سقوط در ساختمان در حال ساخت خبر داد.

محمد علی‌شاهی در خصوص جزییات حادثه سقوط کارگر ساختمانی، اظهار کرد: “ساعت ۱۱:۱۹ دقیقه امروز در طی تماسی اعلام یک حادثه به اورژانس شد. همکاران ما بعد از گذشت هشت دقیقه به محل حادثه رسیدند. در طی این حادثه، یک کارگر ساختمانی ۳۶ ساله از طبقه پنجم به طبقه چهارم یک ساختمان در حال ساخت در دانشگاه فردوسی سقوط می‌کند”.

وی افزود: “این مرد ۳۶ ساله به دلیل سقوط از سطح غیرهم‌طراز و افتادن به محلی خطرناک دچار حادثه شدید می‌شود. همکاران ما در اورژانس به دلیل افتادن این فرد در مکانی خطرناک با آتش‌نشانی تماس برقرار می‌کنند تا این فرد آسیب دیده را به همکف و زمین بیاورند”.

روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: “با کمک آتش نشانی مصدوم به محل امنی انتقال داده شده و اقدامات درمانی اولیه برای او انجام شده است. این فرد صدمات شدید در قسمت سر، دست‌ها، کمر و بازو دیده است”.

علی‌شاهی تاکید کرد: “این فرد صدمات شدید بسیاری دیده بود اما هوشیار و علائم حیاتی او در وضعیت عادی بوده است. بعد از اقدامات اولیه پزشکی فرد به بیمارستان امدادی انتقال داده شد”.

مرگ یکی از راهداران ساوه

به گزارش رکنا، یکی از راهداران اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای ساوه در حین خدمت جان باخت.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای ساوه با اعلام این خبر گفت: “شب گذشته بر اثر وقوع تصادف در آزادراه ساوه تهران؛ اکیپ راهداری این اداره جهت پاکسازی و ایمن سازی به محل وقوع حادثه اعزام می شوند”.

ابراهیم مردانی افزود: “راهداران ما در حال پاکسازی صحنه بودند که به علت توجه نکردن راننده عبوری متاسفانه به یکی از راهداران برخورد می کند که منجر به مصدومیت و انتقال وی به بیمارستان رباط کریم می شود که علیرغم تلاش کادر درمانی؛ متاسفانه بر اثر شدت جراحات فوت می نماید”.

وی اضافه کرد: “مرحوم علی سرخوش از راهداران تلاشگر مجموعه راهداری، بیش از ۱۵ سال در محورهای مواصلاتی شهرستان ساوه در کسوت راهدار مشغول فعالیت بود”.

مرگ یک کارگر در مریوان

به گزارش کردپا، یک کارگر در شهر مریوان در اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، ابوبکر یعقوبی کارگر کارخانه ایستک مریوان به دلیل برق گرفتگی در بیمارستان سنندج جان باخت.

ابوبکر یعقوبی

ابوبکر یعقوبی

مرگ و مصدومیت ۱۸۵۶۵ کارگر در کشور طی ۸ ماه ابتدایی امسال

به گزارش ایلنا، یک هزار و ۲۵۸ کارگر در ۸ ماه ابتدایی امسال در حوادث ناشی از کار، جان خود را از دست دادند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات یک هزار و ۲۱۱ نفر بود، ۳.۹ درصد بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش، بنابر بر اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور از کل تلفات حوادث کار در این مدت یک هزار و ۲۳۵ نفر مرد و ۲۳ نفر زن بودند، این در حالی است که تعداد مردان فوت شده در حوادث کار هشت ماهه سال قبل یکهزار و ۲۰۵ و تعداد زنان شش نفر بوده است.

در این مدت استان‌های تهران با ۲۷۷ نفر، آذربایجان شرقی با ۹۰ نفر و خراسان رضوی با ۸۵ فوتی بیشترین آمار و استان‌های بوشهر با دو نفر، کهگیلویه و بویراحمد با پنج نفر و چهارمحال و بختیاری با هفت فوتی کمترین آمار تلفات حوادث کار را داشته اند.

سقوط از بلندی همواره بیشترین سهم را در آمار تلفات حوادث کار به خود اختصاص می‌دهد و نزدیک به نیمی از تلفات را شامل می‌شود. در هشت ماهه امسال نیز ۵۳۸ نفر از قربانیان حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند که ۴۲.۸ درصد کل تلفات را دربر می‌گیرد.

پس از سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت با ۳۰۴ فوتی، ۲۴.۲ درصد از کل تلفات حوادث کار به خود اختصاص داده و در رتبه دوم دلایل مرگ در حوادث کار قرار گرفته است؛ دلایلی همچون برق گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن در رتبه‌های بعدی مرگ در حوادث کار قرار دارند.

در هشت ماهه امسال آمار مصدومان حوادث کار که به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند ۹.۳ درصد کاهش یافته است، در این مدت ۱۷ هزار و ۳۹۸ مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که ۷۷۰ نفر آنان زن و ۱۶ هزار و ۶۲۸ نفر آنان مرد بودند.

بررسی آمارهای ۹ سال اخیر (۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸) نشان دهنده روند کاهشی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ و پس از آن یک روند کلی افزایشی با شیب ملایم است به طوری که شاهد بیشترین میزان تلفات ناشی از حوادث کار در سال ۱۳۹۲ با هزار و ۹۹۴ فوتی و کمترین میزان آن در سال ۱۳۹۴ با یک هزار و ۴۹۴ فوتی هستیم.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید