خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و اخراج کارگران در دو واحد صنفی

معوقات مزدی و اخراج کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران کارخانه رنگ‌سازی پارس پامچال واقع در شهر صنعتی قزوین از پرداخت نشدن ۴ماه حقوق و ۸ ماه بیمه و سایر مطالبات صنفی خود خبر دادند. همچنین دست‌کم ۱۵ کارگر شاغل در پروژه لوله‌گذاری آب شرب سد مخزنی شهر بیجار به فومن، از محل کار خود اخراج شدند، این در حالی است که حدود ۴۲ کارگر در این پروژه عمرانی مشغول به کار هستند که دست‌کم یکسال معوقات مزدی طلب دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، کارگران کارخانه رنگ‌سازی پارس پامچال واقع در شهر صنعتی قزوین از پرداخت نشدن ۴ماه حقوق و ۸ ماه بیمه و سایر مطالبات صنفی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران: “عدم پرداخت منظم دستمزد و بیمه در کارخانه پارس پامچال، مشکلات خانوادگی و معیشتی زیادی برای کارگران به وجود آورده است”.

آنها افزودند: “به علت مشکلات مالی کارفرما و پرداخت نشدن ۴ ماه از دستمزدهایمان؛ نسبت به هزینه‌های واقعی زندگی، هر روز سفره‌هایمان کوچکتر می‌شود”.

این کارگران که برای دریافت معوقات مزدی خود بارها به نهادهای مسئول مراجعه کرده‌اند، هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اند.

این کارگران همچنین نگران پرداخت حق بیمه‌های خود هستند. آن‌ها اظهار داشتند: “جدا از بحث حقوق، حدود ۸ ماه حق بیمه ما نیز به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است”.

آنها گفتند: “بخش دیگری از مشکلات این واحد تولیدی به مشکلات شرکت با سازمان‌ها و ادارات دولتی بازمی‌گردد و این اختلال در تولید، باعث نگرانی کارگران باقیمانده بابت آینده شغلی آنها شده است”.

معوقات کارگران کارخانه پارس پامچال درحالی پرداخت نشده که مدیریت این مجموعه؛ عمده‌ترین مشکل این واحد تولیدی که یکی از واحدهای بورسی با ۲۸۰۰ سهامدار است را جدا از طلب کارگران و سایر بدهی‌ها، مشکلاتی می‌داند که از یکسال پیش برخی نهاد‌ها برای این و احد بوجود آورده‌اند و فعالیت کارخانه را در زمینه صادرات مسدود کرده‌اند.

اخراج و معوقات مزدی کارگران پروژه لوله‌گذاری آب شرب سد مخزنی شهر بیجار به فومن

به گزارش ایلنا، دست‌کم ۱۵ کارگر شاغل در پروژه لوله‌گذاری آب شرب سد مخزنی شهر بیجار به فومن، با متوقف شدن کار بیکار شدند.

بر اساس این گزارش، حدود ۴۲ کارگر در این پروژه عمرانی مشغول به کار هستند که دست‌کم یکسال معوقات مزدی دارند اما از ابتدای دی ماه سال جاری کارفرما به دلیل برخی مشکلات ایجاد شده در پروژه، کار را متوقف کرده و حدود ۱۵ کارگران را بیکار کرده است. طبق اظهارات کارگران: “هریک از این کارگران نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کاری دارند و این تعدیل‌ها در راستای کاهش هزینه‌ها صورت گرفته است”.

یکی از کارگران این پروژه عمرانی در همین رابطه گفت: “از ابتدای دی ماه جاری به دلیل برخی مشکلاتی که در اجرای لوله‌گذاری رخ داده، از ورود برخی کارگران به محل کارشان جلوگیری کردند تا اینکه اخیرا از آنها خواسته شد برای دریافت بیمه بیکاری در کارگاه شرکت حاضر شوند”.

به گفته این کارگر: “در پایان آبان ماه، این شرکت ۴ تا ۵ نفر دیگر از کارگران بومی را به دلیل‌ عدم نیاز همزمان با اتمام قرارداد کار تعدیل کرده که دلیل بیکاری یکی از کارگران، آسیب‌دیدگی شغلی بوده است”.

او گفت: “هیچکدام از کارگران تعدیلی وضعیت‌شان مشخص نیست و تنها کارفرما به آنها وعده کرده در صورت نیاز آنها را به کار بازمی‌گرداند. با این وجود کارگران نگران هستند با ادامه این وضعیت نتوانند برای مدت زیادی بدون درآمد زندگی کنند”.

وی در ادامه گفت: “این پروژه عمرانی با سرمایه سازمان آب و فاضلاب و وزارت نیرو در حال ساخت است. ما در ماه‌های گذشته با رسانه‌ای کردن مطالبات‌مان از مسئولان وزارت نیرو و آب و فاضلاب خواستیم پیگیر مشکلات ما باشند اما ظاهرا مسئولان در واکنش به خواسته‌های ما، به‌جای پیگیری مطالباتمان در حال بازخواست از کارگرانی هستند که این موضوع را رسانه‌ای کرده‌اند”.

گفتنی است، پروژه لوله‌گذاری سد مخزنی شهر بیجار با نظارت شرکت آب و منطقه‌ای گیلان در منطقه روستایی شهر بیجار روی رودخانه «زیلکی» برای تامین آب آشامیدنی اهلی منطقه فومن در حال ساخت است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید