خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  دادگاه تجدیدنظر میثم جولانی را از اتهامات مطروحه تبرئه کرد

دادگاه تجدیدنظر میثم جولانی را از اتهامات مطروحه تبرئه کرد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل میثم جولانی، فعال ترک (آذربایجانی) و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را از اتهام مطروحه تبرئه کرد. آقای جولانی پیشتر در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به صورت غیابی به ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. پس از وارد شناخته شدن اعتراض وی به نحوه دادرسی، دادگاه مجددا وقت رسیدگی تعیین کرد اما پس از دادرسی مجدد محکومیت او به ۱۳ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل میثم جولانی، فعال ترک (آذربایجانی) و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را از اتهام مطروحه تبرئه کرد.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست قاضی احمد موسی پور و مستشاری قاضی ابراهیم موقر صادر و ابلاغ شده است، آقای جولانی از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکت‌های نامتعارف” تبرئه شده است.

میثم جولانی پیشتر تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۹۸ توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست قاضی اکبر حیدری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف” به ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که پس از وارد شناخته شدن اعتراض وی به نحوه دادرسی، دادگاه در تاریخ ۱۰ تیرماه مجددا وقت رسیدگی تعیین کرد اما پس از دادرسی مجدد محکومیت او به ۱۳ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق افزایش یافت.

میثم جولانی در تاریخ ۲۷ آبان ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری ۹۸ موسوم به “اعتراضات آبان” بازداشت و در تاریخ ۱۸ آذرماه ۹۸ با تودیع قرار کفالت ۱۵ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

لازم به اشاره است اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

در خصوص میثم جولانی گفتنی است که وی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سابقه بازداشت و محکومیت دارد. وی پیشتر در تاریخ ۱۷ تیرماه ۹۷ پس از حضور در مراسم قلعه بابک بازداشت شد. آقای جولانی بیشتر در تاریخ ۱۰ مهرماه امسال همراه با چند شهروند از تجمع کنندگان در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی در منزل بازداشت شد. دادگاه بخش نخست و دوم این پرونده آذرماه امسال در برگزار شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید