خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز پنجشنبه ۱۱ دی، شماری از فعالان محیط زیست، انجمن‌های زیست محیطی و هنرمندان خوزستانی بر روی پل هلالی یا پل سفید اهواز و جمعی از سهامداران بانک دی در شهرهای تهران (طی ۲ روز) و مشهد در مقابل ساختمان این بانک، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از عصر ایران، روز چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹، شماری از فعالان محیط زیست، انجمن‌های زیست محیطی و هنرمندان خوزستانی در اعتراض به تصویب بودجه انتقال آب رودخانه کارون،‌ بر روی پل هلالی (پل سفید) اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی از جمله “نه به انتقال آب کارون”، “انتقال آب بهشت آباد، مرگ کارون”، “حقابه زیست محیطی کارون کجاست” و “مرگ کارون=مرگ خوزستان=مرگ ایران”، خواستار توقف طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های این رودخانه شدند.

این تجمع از حدود ساعت ۱۵ تا ۱۷ برگزار شد و در این مدت، پل هلالی برخلاف وعده مسئولان بر روی عبور خودروها مسدود نشد.

مدیر انجمن دیده‌بان جلگه سبز خوزستان در این تجمع با انتقاد از اختصاص اعتبار به طرح انتقال آب کارون، گفت: “این اعتبار از سوی هر سازمان یا نهادی مصوب شده باشد، با آن مخالفیم زیرا از نظر ما این طرح اشتباه است و انتقال آب کارون، باعث تهدید امنیت ملی می‌شود”.

شبنم قنواتی‌زاده افزود: “برنامه «چهارشنبه‌های کارونی» از یک سال پیش با هدف معرفی جاذبه‌های رودخانه کارون برگزار می‌شود و در فصل مهاجرت پرندگان، فعالان محیط زیست برای غذادهی به پرندگان در این برنامه گرد هم می‌آیند، اما امروز این برنامه بهانه‌ای برای اعتراض به تصویب بودجه طرح انتقال آب کارون بوده است”.

وی با اشاره به تاثیر خشکسالی بر خوزستان در سال‌های گذشته، اظهار داشت: “یکی از تبعات خشکسالی کاهش آبدهی کارون، پیشروی آب شور دریا به این رودخانه و نابودی نخلستان‌ها بوده به طوری که آب شور تاکنون در جزیره مینو در آبادان قربانی می‌گیرد و نخل‌های بی‌سر هر روز بیشتر می‌شود”.

قنواتی‌زاده یکی از عوامل کاهش آب رودخانه کارون را طرح‌های انتقال آب دانست و عنوان کرد: “برخلاف برخی ادعاها، حجم آب انتقالی در این طرح‌ها بسیار زیاد است که آن را می‌توان از حجم تونل‌ها و چشمه‌های خشک شده در سرشاخه‌ها دریافت”.
وی با بیان اینکه با انتقال آب کارون، نمی‌توان کویر را سیراب کرد، گفت: “در حال حاضر به جای مدیریت تقاضا در صدد پاسخ دادن به آن هستند، در اینصورت باید تا زمان توسعه صنایع آب‌بر، طرح‌های انتقال آب کارون ادامه یابد که این به هیچ عنوان امکان پذیر نیست”.
قنواتی‌زاده تصریح کرد: “برخی‌ها با سواستفاده از الفاظی همچون تامین آب شرب، می‌خواهند طرح‌های انتقال آب کارون را توجیه کنند، ولی این طرح‌ها تنها برای توسعه صنایع و کشاورزی است، این در حالی است که توسعه کشاورزی در کویر، در تضاد با طرح آمایش سرزمین است و نمی‌توان به قیمت سرسبز کردن یک سرزمین، یک استان را نابود کرد”.

تجمع سهامداران بانک دی

به گزارش روزنامه قانون، امروز پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹، جمعی از سهامداران بانک دی در شهرهای تهران و مشهد با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان این بانک خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

سهامداران بانک دی در تهران روز گذشته نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این تجمع کنندگان نسبت به تاخیر در اعلام افزایش سرمایه اعتراض کرده و خواستار برخورد با تخلفات رانت و تخریب سهم شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید