خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  زندان سنندج؛ انتقال یک زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

زندان سنندج؛ انتقال یک زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

خبرگزاری هرانا – هیمن مصطفایی زندانی محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی زندان سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی پیشتر به اتهام محاربه به ۲۵ سال حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام قتل به قصاص محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، هیمن مصطفایی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شد.

هیمن مصطفایی سال ۹۱ از بابت اتهام عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام و مشارکت در قتل بازداشت و به اعدام محکوم شد. این حکم چند سال پیش در دیوان عالی کشور نیز تائید شد.

برخی منابع مقتول را ابراهیم محمدی تازه‌آباد پاسدار بازنشسته سپاه و قتل را با انگیزه های سیاسی عنوان کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، از این زندانی سیاسی تحت فشار و شکنجه، اعتراف گرفته شده و اعترافات اجباری وی در مستندی از شبکه پرس‌تی‌وی پخش شده است. هیمن مصطفایی به همراه «بیان کاکه‌یی»، «هیوا دادآفرین» و «خلیل شیرزادی» چهار متهمی هستند که در طول این مستند اعترافات اجباری، به دست داشتن در قتل ابراهیم محمدی بازنشسته‌ سپاه در شامگاه دوشنبه ۷ اسفندماه ۹۱ در ازای گرفتن ۳۰۰ میلیون تومان پول از طرف یکی از احزاب مخالف نظام اعتراف کرده‌اند.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید