خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی, سایر گروهها  >  بازداشت سه شهروند در استان سیستان و بلوچستان

بازداشت سه شهروند در استان سیستان و بلوچستان

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۲۷ آذر، دو طلبه اهل سنت در شهرستان سراوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین روز یکشنبه ۷ دی، یک شهروند اهل روستای هیتک از توابع شهرستان گِه توسط نیروهای سازمان اطلاعات چابهار بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹، دو طلبه اهل سنت در شهرستان سراوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، هویت این شهروندان ارسلان پرکی فرزند محمد صالح اهل روستای کرشان و فرهاد پرکی اهل روستای گورناگان عنوان شده است.

به گفته یک منبع مطلع: ”ماموران امنیتی شبانه و بدون حکم قضایی به منزل مسکونی ارسلان یورش برده و او را بازداشت کردند. فرهاد را نیز داخل روستای گورناگان بازداشت کردند“.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

روز چهارشنبه ۶ آذرماه ۱۳۹۸، ارسلان پرکی از طلبه های منبع العلوم کوه ون شهرستان سرباز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۵۰ روز با تودیع وثیقه آزاد شد.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اهل سنت به عنوان یک مذهب به رسمیت شناخته شده ولی به دلیل اینکه حکومت مذهبی ایران به تشیع گرایش دارد، بسیاری از حقوق اهل سنت در ایران بصورت سیستماتیک نقض می‌شود.

لازم به ذکر است نهادهای بین‌المللی بارها مقامات جمهوری اسلامی را به اعمال محدودیت‌های برای پیروان مذاهب غیر از مذهب رسمی حکومت متهم کرده‌اند.

همچنین روز یکشنبه ۷ دی ماه ۹۹، یک شهروند به نام جمال جدگال فرزند آدم اهل روستای هیتک از توابع شهرستان گِه توسط نیروهای سازمان اطلاعات در چابهار بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

بر اساس این گزارش بازداشت وی در یکی از خیابان های چابهار و بدون ارائه حکم قضایی صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، با وجود پیگیری مکرر خانواده این شهروند از ارگان های امنیتی و نظامی تا کنون موفق به کسب اطلاعاتی از اتهامات مطروحه علیه فرزندشان و محل نگهداری وی نشدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید