خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹, 26th of January 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۱۰/۱۰ ساعت ۱۰:۴۹:۴۹

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان سنندج

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان سنندج

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۱۰ دی، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان سنندج به اجرا درآمد. وی روز یکشنبه ۷ دی جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹، حکم اعدام مصطفی سیفی، در زندان سنندج به اجرا درآمد.

وی روز یکشنبه ۷ دی جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان سنندج منتقل شد.

آقای سیفی پیشتر نیز در روز یکشنبه ۲ شهریور، جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل و سپس در روز پنج‌شنبه ۶ شهریور ۹۹، با گرفتن مهلت سه ماهه از اولیای دم، به بند بازگشت.

پیشتر یکی از نزدیکان این زندانی گفته بود: “خانواده مصطفی سیفی موفق به پرداخت دیه به خانواده مقتول نشده‌اند و قرار است روز چهارشنبه دهم دی‌ماه حکم اعدام او اجرا گردد.”

این زندانی حدود ۵ سال پیش در جریان یک درگیری از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شد.

پیشتر یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی در خصوص پرونده وی به هرانا گفت: «آقای سیفی ۵ سال پیش با یک نفر که مدت‌ها برای خواهرش مزاحمت ایجاد کرده بود درگیر شد و طی این درگیری او را به قتل رساند. او پس از محاکمه در دادگاه گفت که به خاطر مسائل ناموسی او را کشته است و نهایتا حکم او صادر و در دیوان عالی کشور نیز تایید شد. از طرف دیگر خانواده آقای سیفی از مدت‌ها قبل پیگیر بودند تا با اولیای دم مقتول مذاکره کنند و بتوانند از آنها رضایت بگیرند و طی این مدت هم اقداماتی را انجام دادند. آنها فکر می‌کردند در ماه محرم حکم اعدام اجرا نخواهد شد و قصد داشتند پس از پایان ماه محرم برای جلب رضایت خانواده مقتول اقدام کنند اما به یکباره به آنها گفتند برای ملاقات آخر به زندان بروند و حکم اعدام آقای سیفی قرار است این هفته اجرا شود.»

مصطفی سیفی، ٢٨ ساله، فرزند عطا و اهل روستای “ویژنان” از توابع شهرستان سروآباد است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مصطفی سیفی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید