خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  تقلیل اتهامات مطروحه علیه بازداشت شدگان اعتراضات آذربایجان

تقلیل اتهامات مطروحه علیه بازداشت شدگان اعتراضات آذربایجان

خبرگزاری هرانا – مرضیه جوانشیر، مهرداد اعلایی، علی معالی، محمدرضا عبدیان، رامین داننده ایردموسی، رامین خورشیدی زنگبار، شمس علی محمدی، احمد محمدپور، پویا حسن خانی و داریوش نیازی شیران، ۱۰ تن از فعالین ترک (آذربایجانی) توسط شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری اردبیل از بابت دو اتهام از مجموع سه اتهام مطروحه علیه خود تبرئه شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۱۰ تن از فعالین ترک (آذربایجانی) توسط دادگاه کیفری اردبیل از بابت بخشی از اتهامات خود تبرئه شدند.

بر اساس این ابلاغیه که در تاریخ ۲۹ آذرماه امسال صادر و طی روزهای اخیر به آنان ابلاغ شده است، مرضیه جوانشیر، مهرداد اعلایی، علی معالی، تقی دیزج، محمدرضا عبدیان، رامین داننده ایردموسی، رامین خورشیدی زنگبار، شمس علی محمدی ورگه سران، احمد محمدپور، پویا حسن خانی و داریوش نیازی شیران توسط شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری اردبیل از بابت اتهامات “مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال” و “تمرد به مامورین نیروی انتظامی در حین انجام وظیفه” تبرئه شده‌اند.

این شهروندان پیشتر به “مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی، مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال و تمرد به مامورین نیروی انتظامی در حین انجام وظیفه” متهم شده بودند.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین در واکنش به تحولات اخیر در منطقه، طی روزهای چهارشنبه ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید