خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان سنندج

انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان سنندج

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۷ دی، یک زندانی محکوم به اعدام در زندان سنندج جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شد. این زندانی که  پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده است، در شهریورماه نیز جهت اجرای حکم منتقل شده و بعد از چند روز با گرفتن مهلت سه ماهه از اولیای دم، به بند بازگشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز یکشنبه ۷ دی ۹۹، مصطفی سیفی، زندانی محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان سنندج منتقل شد.

آقای سیفی پیشتر نیز در روز یکشنبه ۲ شهریور، جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل و سپس در روز پنج‌شنبه ۶ شهریور ۹۹، با گرفتن مهلت سه ماهه از اولیای دم، به بند بازگشت.

در این گزارش به نقل از یکی از نزدیکان این زندانی آمده است: “خانواده مصطفی سیفی موفق به پرداخت دیه به خانواده مقتول نشده‌اند و قرار است روز چهارشنبه دهم دی‌ماه حکم اعدام او اجرا گردد.”

این زندانی حدود ۵ سال پیش در جریان یک درگیری از بابت اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شد.

پیشتر یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی در خصوص پرونده وی به هرانا گفت: «آقای سیفی ۵ سال پیش با یک نفر که مدت‌ها برای خواهرش مزاحمت ایجاد کرده بود درگیر شد و طی این درگیری او را به قتل رساند. او پس از محاکمه در دادگاه گفت که به خاطر مسائل ناموسی او را کشته است و نهایتا حکم او صادر و در دیوان عالی کشور نیز تایید شد. از طرف دیگر خانواده آقای سیفی از مدت‌ها قبل پیگیر بودند تا با اولیای دم مقتول مذاکره کنند و بتوانند از آنها رضایت بگیرند و طی این مدت هم اقداماتی را انجام دادند. آنها فکر می‌کردند در ماه محرم حکم اعدام اجرا نخواهد شد و قصد داشتند پس از پایان ماه محرم برای جلب رضایت خانواده مقتول اقدام کنند اما به یکباره به آنها گفتند برای ملاقات آخر به زندان بروند و حکم اعدام آقای سیفی قرار است این هفته اجرا شود.»

مصطفی سیفی، ٢٨ ساله، فرزند عطا و اهل روستای “ویژنان” از توابع شهرستان سروآباد است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید