خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران مترو تهران

معوقات مزدی کارگران مترو تهران

خبرگزاری هرانا – کارگران مترو تهران از عدم پرداخت چندین ماه معوقات مزدی و حق بیمه پرداخت نشده خود خبر دادند. این کارگران همچنین با اشاره به تعدیل ۳۷ نفر از نیروهای خدماتی به افزایش شدید فشار کاری خود اعتراض دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران مترو تهران از عدم پرداخت به موقع مطالبات مزدی و بیمه ای خود گلایه مند هستند.

یکی از کارگران قطارشویی خط ۳ مترو در خصوص شرایط کار و پرداخت حقوق و مزایای کارگران گفت: “۶ سال است که در مترو تهران کار می‌کنم و در این مدت پیمانکاران مختلفی آمدند و رفتند، اما در دو سال گذشته با پیمانکاری کار می‌کنیم که کار کردن با او شرایط را هر روز برای ما سخت‌تر کرده است. نیروهای خدماتی در این مدت از ۴۸ نفر به ۱۱ نفر رسیده و فشار کاری خیلی بالایی به ما وارد می‌شود، چرا که در گذشته در هر شیفت ۱۳ نفر بودیم، اما اکنون آن تعداد را به دو نفر تقلیل داده‌اند”.

او با تاکید بر اینکه تعدیل نیرو باعث لغو مرخصی‌های به حقشان شده است، ادامه داد: “این شرایط در حالی است که دو ماه هم حقوق دریافت نکرده‌ایم”.

وی افزود: همچنین حق بیمه اسفندماه ۹۸ و خرداد ماه ۹۹ را واریز نکرده‌اند و این موضوع باعث شده همکارانم در دریافت بیمه بیکاری هم به مشکل بخورند. آن‌هایی که تعدیل نیرو شدند به دلیل پرداخت نشدن بیمه، امکان دریافت بیمه بیکاری را ندارند.

وی ادامه داد: دو ماه است که به صورت ثابت کار می‌کنیم و هر روز باید سرکار حاضر باشیم؛ بدون تعطیلی، بدون استراحت و حاضر شدن سر کار برای ما یک «باید» است. اگر بخواهیم یک روز به هر دلیلی سر کار حاضر نشویم، حتما باید یک جایگزین بگذاریم. با این شرایط ما هیچ جمعه‌ای نداریم و تعطیلات برای ما یک رویا شده است.

او در خصوص عدم ارائه تجهیزات حفاظت فردی حین انجام امر ضدعفونی واگن ها و قطار شهری گفت: لباس خاصی در اختیار ما نگذاشتند. ماسک را خودمان تهیه می‌کنیم و کفش هم خودمان خریده‌ایم. من به خاطر مواد ضدعفونی که با آن‌ها سرکار داریم، از ماسک مخصوصی استفاده می‌کنم و هفته‌ای ۳۵ هزار تومان بابت خرید دو عدد ماسک می پردازم.

این کارگر در ادامه گفت: حقوق ماه‌های دیگر نیز کامل پرداخت نشده است، گاهی در دو یا سه مرحله حقوقمان را دریافت می کنیم و همیشه بابت پرداخت اقساط و تامین  هزینه زندگی مجبور به قرض گرفتن می شویم.

یکی دیگر از کارگران معترض در تشریح نحوه قراردادشان گفت: قراردادها سه ماهه و گاهی یک ماهه است و بیمه هم در این سه ماه نصفه و نیمه پرداخت شده است.

وی افزود: هر وقت اسم حقوق را می‌آوریم، تهدید به اخراج می شویم، ما کارگریم و کار می‌کنیم و در ازای آن حقوق می‌خواهیم. حداقل دو ماه یکبار حقوقمان را پرداخت کنند! نباید هر اعتراضی با تهدید به اخراج روبرو شود. می‌گویند تعدیل نیرو کردیم که بتوانیم حقوق بدهیم، تعدیل نیرو هم کردند، اما حقوق نداند.

“فرنوش نوبخت” مدیر عامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران در واکنش به شرایط کاری و عدم واریز به موقع حقوق کارگران قطارشویی و نظارت بر این اقدام گفت: “بر پیمانکاران نظارت داریم و پیمانکاران خودشان باید حقوق پرسنل را بدهند. اما پول ما هم در مترو کم است و پول پیمانکاران دیر واریز می‌شود”.

نوبخت درباره پرداخت نشدن کامل بیمه کارگران نیز گفت: “بیمه را نمی‌توانیم کنترل کنیم و پیمانکار باید نظارت داشته باشد. ما کنترل کارفرمائی داریم و نه اجرائی. قانون کار باید بر بیمه این افراد کنترل داشته باشد و رابط بین کارگر و کارفرما قانون کار است. ما در انتهای قرارداد این مساله را بررسی و کنترل می‌کنیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید