خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان زاهدان

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان زاهدان

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۶ دی، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان زاهدان به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز شنبه ۶ دی ۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان زاهدان به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی ۶۰ ساله که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، مهربان براهویی، فرزند احمد خان احراز شده است.

در این گزارش به نقل یک منبع مطلع آمده است: ”براهویی با خودروی شخصی در سطح شهر زاهدان مسافرکشی می کرده که یک مسافر به عنوان بار، مواد مخدر در خودروی او کار گذاشته که او توسط نیروهای امنیتی در ۶ دی ماه ۹۶ بازداشت شده و پس از بازداشت اذعان کرده که مواد مخدر موجود در خودرو متعلق به او نیست”.

این منبع مطلع ادامه داد: “از آنجایی که او هیچگونه سابقه کیفری نداشته، حکم وی با یک درجه تخفیف توسط دیوان عالی کشور صادر شد اما شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست قاضی مهران بامری حکم اعدام او را صادر و جانشین او سیدرضا جواد موسوی تایید کرده است.”

این منبع مطلع افزود: “روز پنج شنبه ۴ دی ماه خانواده این زندانی بلوچ برای انجام مراحل قانونی اعتراض خود را به اجرای احکام، دیوان عالی کشور، قوه قضاییه و دادگستری تحویل داده و به آنها اعلام شده که برای طی مراحل بعدی روز شنبه از زندانی مذکور امضا و اثر انگشت گرفته خواهد شد. اما خانواده این زندانی پس از مراجعه به زندان، از اجرای حکم اعدام او مطلع شدند.”

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید