خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان, سایر گروهها  >  پرونده تجاوز به دختران در ایرانشهر؛ تایید حکم شلاق و حبس برای متهمین پرونده

پرونده تجاوز به دختران در ایرانشهر؛ تایید حکم شلاق و حبس برای متهمین پرونده

خبرگزاری هرانا – روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ایرانشهر از تایید بخشی از احکام صادره برای هر یک از متهمین پرونده تجاوز به دختران در ایرانشهر خبر داد و گفت: “از حیث اتهام مشارکت در تهیه فیلم از شاکیان و وسیله تهدید قرار دادن فیلم مزبور، هر کدام از متهمان به ۷۴ ضربه شلاق، ۵ سال حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده اند که رای صادره در دادگاه تجدید نظر استان تایید شده است”. وی همچین از نقض برخی از احکام صادره از جمله اعدام و حبس برای ۴ متهم این پرونده در دادگاه کیفری توسط دیوان عالی کشور و ارجاع آن به شعبه هم عرض خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ایرانشهر از تایید حکم شلاق در کنار سایر مجازات ها برای متهمین پرونده تجاوز به دختران در ایرانشهر توسط دادگاه تجدید نظر استان خبر داد.

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ایرانشهر در این خصوص اظهار کرد: ” از حیث اتهام مشارکت در تهیه فیلم از شاکیان و وسیله تهدید قرار دادن فیلم مزبور، هر کدام از متهمان به ۷۴ ضربه شلاق ۵ سال حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده اند که رای صادره در دادگاه تجدید نظر استان تایید شده است”.

وی افزود: “متهمان این پرونده از حیث اتهام مشارکت در زنای به عنف به اعدام و مشارکت در آدم ربایی به ۱۵ سال حبس و از حیث سرقت ۳ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و رد مال و پرداخت دیه، از حیث حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز به ۵ سال حبس مطابق رای اولیه صادره از دادگاه کیفری یک ایرانشهر محکوم شدند که دیوان عالی کشور رای صادره را به علت نقص تحقیقات نقض کرده و در شعبه هم عرض در حال رسیدگی است”.

به گفته وی؛ در این پرونده به هیچ کدام از متهمان یک روز مرخصی اعطا نشده است و کماکان در حال تحمل حبس هستند.

لازم به اشاره است که روز جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷، یکی از علمای اهل تسنن ایرانشهر در خطبه ‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان خبر داد که در پی آن اخبار ضد و نقیض در این ارتباط در فضای مجازی منتشر شد.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان خبر تجاوز به ۴۱ دختر و زن در شهرستان ایرانشهر را تکذیب کرد و گفت: “فقط ۳ نفر شاکی خصوصی برای این موضوع به دادسرا مراجعه کرده‌اند”.

علی موحدی‌راد گفته بود: “نخستین متهم این پرونده بلافاصله بعد از اعلام شکایت یک شاکی (دو روز قبل از عید فطر ۹۷) دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده بود”.

دومین و سومین متهم این پرونده به ترتیب ۳۱ خرداد و ۱۴ تیر ۹۷ دستگیر و بازداشت شدند و فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان نیز سوم مرداد ۹۷ از دستگیری چهارمین متهم این پرونده در بجنورد خبر داد.

پس از انتشار اخبار تجاوزهای پرشمار به زنان و دختران در منطقه ایرانشهر سیستان و بلوچستان، جمعی از فعالان مدنی با حضور در تجمعی اعتراضی خواستار ارتقای امنیت اجتماعی، مجازات عاملین و حمایت از قربانیان شدند. نهادهای امنیتی به جای رسیدگی به موضوع و مطالبه مطرحه اقدام به بازداشت فعالان مدنی در این منطقه و پخش اعترافات تلویزیونی آنان کردند،

از جمله اتهامات جدی را متوجه عبدالله بزرگ‌زاده ساختند. بیش از یکصد فعال مدنی و مدافع حقوق بشر شناخته شده با انتشار بیانیه ای این رفتار دستگاه امنیتی را محکوم کرده و “خواهان آزادی فوری عبدالله بزرگزاده، شناسایی و مجازات متجاوزین به زنان و دختران و حمایت از قربانیان تجاوز در این منطقه” شدند.

شهرستان ایرانشهر یکی از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید