خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز دوشنبه ۱ دی، شماری از رانندگان اتوبوس‌های درون شهری ارومیه برای سومین روز متوالی در این شهر، جمعی از جوانان جویای کار روستای شهرویی از توابع بهبهان در مقابل درب اصلی پالایشگاه بیدبلند ۲ این شهرستان، گروهی از کارکنان سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر در محل این سازمان، تعدادی از زنان کارگر سایت پسماند صُفیره در مقابل شهرداری اهواز، عده ای از ساکنان روستای قلعه چنعان واقع در جنوب شرق اهواز در مقابل درب شماره یک مجتمع صنایع فولاد و استانداری خوزستان و تنی از کارگران شهرداری بندر بوشهر در پارک ژنرال این شهر، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱ دی ۹۹، جمعی از جوانان جویای کار روستای شهرویی از توابع بهبهان، در اعتراض به بیکاری و نبود شغل، در مقابل درب اصلی پالایشگاه بیدبلند ۲ این شهرستان، تجمع کردند.

تجمع این افراد در حالی از ساعت ۵ و ۴۰ دقیقه صبح تا ۱۲ ظهر ادامه داشت که شماری از نیروهای انتظامی به جهت جلوگیری از ادامه تجمع آنها در مقابل درب اصلی پالایشگاه حضور داشتند.

تجمع کارکنان سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

به گزارش ایلنا، گروهی از کارکنان قرارداد مدت موقت سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر در محل این سازمان دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارکنان مدت‌هاست خواهان اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خود هستند.

یکی از این کارکنان در این خصوص گفت: “علیرغم اینکه مدیرعامل سازمان، شرکت‌های مستقر در منطقه را تشویق به اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای کارکنانشان کرده است، خود حاضر به اجرای این طرح برای سازمان تحت مدیریتش نیست”.

این کارکنان که پیش‌ازاین  نیز چندین نوبت حتی مقابل فرمانداری بندر ماهشهر دست به تجمع زده بودند، به پایین بودن دست مزدشان نسبت به سایر کارکنان شرکت‌های موجود منطقه اعتراض دارند.

تجمع‌کنندگان با شعارهایی خواهان برکناری شهیدی نیا مدیرعامل این سازمان از سمت خود شدند.

تجمع زنان کارگر کارخانه پسماند صُفیره

 امروز دوشنبه ۱ دی ۹۹، تعدادی از زنان کارگر سایت پسماند صُفیره، نسبت به تعطیلی این شرکت و با درخواست بازگشت به کار، در مقابل شهرداری اهواز دست به تجمع اعتراضی زدند.

سایت پسماند صُفیره با ۱۲۰ کارگر، وظیفه تفکیک زباله‌های شهری و بعضاً بیمارستانی را بر عهده دارد که از ابتدای سال جاری به بهانه‌های مختلف چندین بار تعطیل و مجدداً آغاز به کار کرد تا در نهایت به‌طور رسمی تعطیل شد.

یکی از این کارگران گفت: “تعداد زیادی از کارکنان، بیماری‌های پوستی، حساسیت و مشکلات تنفسی و بیماری کلیوی دارند که بعد از تعطیلی کارخانه بیماری‌های روحی و افسردگی هم به آن اضافه شده است.”

او می‌گوید: “پیمانکار به بهانه بیماری کرونا، کارخانه را تعطیل کرد در صورتی که همه کارگران در‌ اوج این بیماری، دست از کار نکشیدند. از اول امسال به بهانه‌های مختلف، کارخانه را تعطیل کردند و با این تعطیلی‌ها هر ۱۲۰ نفر از کار بیکار شدند.”

یکی دیگر از زنان کارگر کارخانه پسماند صُفیره توضیح داد: “نیمی از کارکنان این کارخانه را زنان تشکیل می‌دهند که بیشترین تعداد آن‌ها سرپرست خانواده هستند و به‌سختی زندگی خود را اداره می‌کنند. اکثر کارگران حدوداً ۸ سال سابقه کار دارند اما همه آن‌ها به حقوق ناچیز خود قانع بودند.”

وی گفت: “از اول امسال تا برج ۶ فقط در خردادماه به‌صورت کامل مشغول به کار بودیم و دیگر ماه‌ها را با تعطیلی‌های کوتاه و بلندمدت پشت سر گذاشتیم تا اینکه کارخانه به‌طور رسمی تعطیل شد”

این کارگران در صحبت‌های خود اشاره کردند: “به‌منظور واگذاری کارخانه، دو مرحله مزایده برگزار شد اما به بهانه‌های عدم استقبال و نبود پیمانکار کارخانه مجدداً تعطیل شد.”

آن‌ها می‌گویند: “مدیریت پسماند شهرداری اهواز، وعده بازگشت به کار و بازگشایی کارخانه از اول دی‌ماه را به آن‌ها داده است اما نه‌تنها وعده‌ها محقق نشد بلکه نوای امیدوار کننده‌ای هم به گوش نمی‌رسد و حتی در این مدت تعطیلی، به گفته کارگران برخی تجهیزات کارخانه به سرقت رفته است.”

تجمع ساکنان روستای قلعه چنعان

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز دوشنبه ۱ دی ۹۹، عده ای از ساکنان روستای قلعه چنعان واقع در جنوب شرق اهواز در مقابل درب شماره یک مجتمع صنایع فولاد و استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع این افراد در اعتراض به بیکاری صورت گرفته است.

تجمع اعتراضی رانندگان اتوبوس ارومیه

به گزارش تسنیم، طی روز گذشته و امروز دوشنبه ۱ دی ۹۹، شماری از رانندگان اتوبوس‌های درون شهری ارومیه برای سومین روز متوالی دست به تجمع اعتراضی زدند.

رانندگان خط واحد ارومیه معتقد هستند که تا زمانی که شهرداری ارومیه به مطالبات آنها توجه نکرده و مشکلات مالی آنها را برطرف نکند به تجمع ادامه خواهند داد.

از سه روز گذشته رانندگان اتوبوس خط‌ واحد بخش خصوصی ارومیه به دلایل مشکلات مالی تجمع کرده و اتوبوس‌های خود را خاموش و فعالیتی ندارند و به همین علت مردم نیز دچار مشکلات بسیاری در شهر شده‌اند چون تنها اتوبوس‌های ملکی معدود شهرداری مشغول به فعالیت و جا‌به‌جایی مسافران هستند.

شهریورماه  امسال نیز رانندگان بخش خصوصی به علت مشکلات بیمه‌ای خود دست به تجمع زده و شهرداری ارومیه عنوان کرد که این مشکل را برطرف خواهد کرد این در حالی است که رانندگان تاکنون از نتیجه آن راضی نبودند.

رانندگان اتوبوس‌رانی شهرداری ارومیه معتقد هستند که اگر این تجمع به مدت ۱۰ روز و یا حتی یک ماه هم ادامه داشته باشد، برایشان مشکلی به وجود نمی‌آید چون در این شرایط سخت و دشوار کرونایی که مسافر چندانی در سطح شهر تردد نکرده و از سوی دیگر هزینه‌های بسیار نگهداری اتوبوس، به اندازه کافی برای آنها هزینه دربردارد و بنابراین معتقد هستند که تا زمانی که شهرداری به مطالبات آنها پاسخ درستی ندهد این رانندگان همچنان به تجمع خود تا حصول نتیجه ادامه خواهند داد.

یکی از رانندگان در این خصوص گفت: “از سال ۹۳ یارانه اتوبوس‌ها قطع شده و هیچ پرداختی وجود ندارد چون باید براساس آن ماهانه ۳۰۰ هزار تومان به حساب رانندگان اتوبوس بخش خصوصی واریز می‌شد در حالی که انجام نشد و پس از اینکه این مبلغ بدهی شهرداری روی هم جمع شد، آنان عنوان کردند که برای هر راننده مبلغ ۱۲ میلیون تومان پرداخت می‌کنند اما به قول خود عمل نکردند.”

وی افزود: “سپس در سال ۹۷ ابراز کردند که ۱۰ باب از مغازه‌های ترمینال دخانیات به جای مبلغ واریز نشده یارانه به رانندگان تعلق می‌گیرد هر چند این تعداد به هشت باب مغازه کاهش یافت و در نهایت نیز هیچ مغازه‌ای واگذار نشد و حتی اگر این مغازه‌ها نیز واگذار می‌شد تعداد رانندگان بخش خصوصی ۳۰۰ نفر است و به بیشتر آنها چیزی نمی‌رسید.”

این راننده اتوبوس تصریح کرد: “از قرار این مبلغ ۱۲ میلیون برای هر اتوبوس را در پل‌های شهری هزینه کردند و چیزی عاید رانندگان مظلوم شهرداری ارومیه نشد.”

تجمع کارگران شهرداری بندر بوشهر

به گزارش فارس، امروز دوشنبه ۱ دی ۹۹، تعدادی از کارگران شهرداری بندر بوشهر در اعتراض به بی‌توجهی مسؤولین در پرداخت معوقات آن‌ها، در پارک ژنرال این شهر تجمع کردند.

اکبر ارزنده یکی از کارگران پسماند شهرداری بندر بوشهر دراین‌رابطه، اظهار کرد: “به همراه ۱۰۰ نفر از کارگران شهرداری بوشهر نسبت به عدم پرداخت معوقات بیمه‌ای و کاهش حقوق خود، دست به تجمع اعتراضی زده‌ایم.”

این کارگر شهرداری بوشهر افزود: “تاکنون بیمه مرداد سال گذشته و اردیبهشت و شهریور سال جاری پرداخت نشده است.”

ارزنده در خصوص کاهش حقوق کارگران شهرداری بوشهر گفت: “قرارداد کارگران شهرداری به‌صورت ماهانه تنظیم می‌شود و حقوق پرداختی این ماه نسبت به ماه‌های گذشته نیز کاهشی بوده و با پیگیری این موضوع از مسؤولان، پرداخت بیمه را علت این کاهش دانسته‌اند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید