خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور ۳ حکم اعدام در تهران همزمان با رهایی یک زندانی از اعدام در فامین

صدور ۳ حکم اعدام در تهران همزمان با رهایی یک زندانی از اعدام در فامین

خبرگزاری هرانا – یک زن ۳۸ ساله در تهران با شکایت دختر ۹ ساله ناتنی خود به اتهام قتل به اعدام محکوم شد. همچنین دو زندانی در تهران در یک پرونده بابت اتهام تجاوز به اعدام محکوم شدند. از سوی دیگر یک زندانی در شهرستان فامین که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، با رضایت از اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت. در خبری دیگر مدیرکل زندان‌های کردستان از رهایی از اعدام ۴۲ زندانی در این استان از ابتدای سال گذشته تاکنون خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک متهم زن در تهران بابت اتهام قتل شوهرش به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، شامگاه چهارم دی سال ۹۷، اعظم ۳۶ ساله همسرش را که نظامی بازنشسته بود در خانه شان در خیابان ایثارگران خفه کرد و همان موقع با پلیس تماس گرفت. ماموران وقتی به خانه این زوج رفتند با جسد مردی ۵۴ ساله به نام حبیب روبه‌رو شدند.

دختر ۱۴ ساله این زوج مدعی بود پدرش خودکشی کرده اما در بازجویی های بعدی به ماموران گفت : پدرم مرد بدخلقی بود و همیشه سر هر موضوعی با مادرم درگیر می شد. آخرین بار وقتی درگیری میان آن ها بالا گرفت، نفس پدرم بند آمد و روی مبل افتاد و همان موقع مادرم روسری را دور گردنش پیچید و او را خفه کرد.

با اظهارات دختر نوجوان، مادرش تحت بازجویی قرار گرفت و به قتل اعتراف کرد. وی گفت: “شوهرم که ۱۸ سال از من بزرگ تر بود قبلا ازدواج کرده و یک فرزند داشت. او پس از جدایی از همسرش به خواستگاری من آمد و با هم ازدواج کردیم و صاحب دو دختر ۱۴ ساله و هشت ساله هستیم. حبیب بسیار عصبی بود و همیشه سر هر موضوعی کتک کاری راه می‌انداخت تا این که آخرین بار کنترل اعصابم را از دست دادم و او را خفه کردم”.

زن جوان در حالی پای میز محاکمه ایستاد که دو دخترش از اعدام گذشتند اما فرزند دیگر قربانی که در دادگاه حاضر نبود، برای نامادری اش حکم اعدام خواست و در پایان با توجه به اعلام گذشت دختر کوچک قربانی که هنوز به سن قانونی نرسیده بود، وی را به پزشکی قانونی معرفی و ادامه جلسه را به روزهای بعد موکول کردند.

وقتی پزشکی قانونی گواهی رشد را به دختر کوچک قربانی ارائه و اعلام کرد وی حالا ۹ ساله شده است، اعظم بار دیگر پای میز محاکمه ایستاد و در ابتدای دومین جلسه دو دختر قربانی از اعدام مادرشان گذشتند. آن ها تایید کردند پدرشان مرد بدخلقی بود و همیشه مادرشان را کتک می زد اما وکیل خواهر ناتنی شان، درخواست اعدام را مطرح کرد.

سپس اعظم روبه روی قضات ایستاد و در تشریح جزئیات زندگی اش گفت: همسرم بازنشسته بود و بیشتر اوقات را در خانه می ماند.او مرد بداخلاق و عصبی بود و بارها مرا کتک زده و فحاشی کرده بود. آخرین بار حبیب با دختر کوچکم درس کار می کرد که شروع به فحاشی کرد و دخترم را کتک زد.او فحش های رکیکی به دخترم داد، از رفتار او عصبانی شدم و به او اعتراض کردم اما حبیب دست بردار نبود. او به سوی من حمله کرد تا مرا کتک بزند.او حتی به سمت آشپزخانه رفت و چاقوی آشپزخانه را برداشت. همان موقع دعوا میان ما بالا گرفت و وقتی حبیب به خاطر تنگی نفس روی مبل افتاد،در یک لحظه روسری را دور گردنش پیچیدم و او را خفه کردم.اما من واقعا نمی خواستم شوهرم را بکشم .من برای دفاع از جان خودم و دو دخترم دست به چنین کاری زدم و حالا پشیمانم.

وکیل وی نیز ادعای دفاع مشروع را مطرح کرد و گفت موکلش در دفاع از خودش و دو فرزندش ناخواسته مرتکب قتل شده است.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به مدرک های موجود در پرونده اعظم را از اتهام قتل عمدی تبرئه و وی را به خاطر قتل در دفاع از خود به پرداخت دیه و زندان محکوم کردند.

با اعتراض دختر قربانی به این حکم پرونده در شعبه ۲۶ دیوان عالی کشور تحت رسیدگی قرار گرفت و تایید نشد. به این ترتیب اعظم که حالا ۳۸ سال دارد در شعبه هم‌عرض از خود دفاع کرد.

این زن در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران در حالی پای میز محاکمه ایستاد که دو دخترش از اعدام گذشتند اما دختر همسرش تقاضای اعدام را مطرح کرد.

وی گفت: باور کنید من در دفاع از دخترم با همسرم درگیر شدم. او دخترم را به شدت کتک زد و من به هواخواهی از دخترم به او اعتراض کردم و دفاع از خودمان چاقو را از دست شوهرم گرفتم. شاید اگر چاقو را نگرفته بودم خودم و دخترم کشته می شدیم.

سپس دختر نوجوان وی به اتهام اخفای ادله جرم از خود دفاع کرد. وی گفت: من در دعوای پدر و مادرم قصد میانجگری داشتم و می خواستم دعوا را فیصله بدهم اما وقتی فهمیدم پدرم جان سپرده ترسیدم و به دروغ گفتم پدرم خودکشی کرده است.

با پایان جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به مدرک های موجود در پرونده اعظم را به اعدام محکوم کردند. دختر نوجوان نیز به اتهام اخفای ادله جرم به یکسال زندان محکوم شد. اما قضات دادگاه با توجه به شرایط سنی وی و اینکه مادرش در زندان است و خواهر دیگری دارد که با وی زندگی می کند محکومیت زندان وی را با یک درجه تخفیف به جزای نقدی تبدیل کردند.

صدور حکم اعدام برای ۲ متهم در تهران

به گزارش شرق، دو متهم در تهران بابت اتهام تجاوز به اعدام محکوم شدند.

بر اساس این گزارش، دختری سال ۹۷ با ارائه شکایتی به مأموران پلیس مدعی شد از سوی دو مرد مورد تجاوز قرار گرفته است. او گفت: دو مرد جوان که گفتند دایی و خواهرزاده هستند، اعتماد من را جلب کردند. وقتی سوار ماشینشان شدم مقابل یک خانه توقف کردند، به محض اینکه پیاده شدم، من را به زور وارد خانه کردند و مورد ضرب و جرح قرار دادند و بعد تجاوز کردند.

با توجه به شرایط ویژه جسمی‌ای که این دختر داشت، بلافاصله بازپرس کشیک او را به پزشکی قانونی معرفی کرد و در همین حین پرونده با توجه به مطرح‌شدن جرم تجاوز به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

با توجه به نامه‌ای که بازپرس برای پزشکی قانونی نوشته بود، دختر معاینه پزشکی شد. پزشکی قانونی اعلام کرد جراحاتی روی بدن دختر جوان وجود دارد که نشان می‌دهد او درگیر شده و قصد مقاومت داشته است. دست‌های دختر جوان خراشیده شده و در قسمتی از پاهایش هم زخم‌های عمیق وجود دارد. همچنین آثاری روی بدن این دختر وجود دارد که نشان می‌دهد احتمالا به او تعرض شده است؛ اما به‌دلیل اینکه دختر جوان دیر مراجعه کرده، آثار قطعی از بین رفته است. بااین‌حال شرایط جسمی او تعرض را تأیید می‌کند.

با توجه به این نظریه بود که دختر جوان مورد سؤال قرار گرفت. او این بار در برابر قضات شعبه ۷ دادگاه کیفری استان تهران ایستاد و گفت: “من در تلگرام با جوانی به نام نیما آشنا شدم. او بعد از آشنایی به من زنگ زد و قرار گذاشتیم همدیگر را ببینیم. روز قرار با ماشین دنبال من آمد، بعد گفت دایی‌اش رامین هم می‌خواهد با ما بیرون بیاید. سر راه دایی‌اش را سوار کرد و همین‌طور که داشتیم با هم صحبت می‌کردیم تا بیشتر آشنا شویم، رامین گفت باید به خانه برود و لباسش را عوض کند، بعد به رستوران برویم.

این دختر در ادامه گفت: من گفتم دیرم می‌شود و باید زود برگردم، اما رامین اصرار کرد و گفت سر کار بوده و نمی‌تواند با لباس کار به رستوران برود. گفت خیلی زود حاضر می‌شود. وقتی مقابل در خانه رسیدیم، رامین پیاده شد. در را باز گذاشت و یکدفعه نیما به داخل پارکینگ پیچید، من ترسیدم و پرسیدم کجا می‌روی، گفت نترس بیا. بعد بازوهایم را گرفتند و به زور به داخل خانه هل دادند. رامین من را مورد تعرض قرار داد و بعد نیما آمد و او نیز به من تجاوز کرد. من خیلی حالم بد بود که رامین دوباره به من تجاوز کرد. آنها تهدید کردند اگر شکایت کنم، من را می‌کشند و به خانواده‌ام آسیب می‌زنند. همان لحظه تصمیم گرفتم به رابطه‌ام با نیما ادامه دهم، چون دیگر برایم مهم نبود که کشته شوم. فقط می‌خواستم شکایت کنم و کسی به دادم برسد. رابطه‌ام را با نیما ادامه دادم تا او خیالش راحت شود من شکایت نمی‌کنم و از این طریق پلیس بتواند او را گیر بیندازد”.

پس از بازداشت دو متهم دادگاه هر دو متهم را مجرم تشخیص داد و به جرم تجاوز به عنف به اعدام با طناب دار محکوم کرد.

همچنین هر دو متهم درخصوص اتهام آدم‌ربایی مجرم شناخته و به هشت سال حبس محکوم شدند. علاوه بر این رامین به‌خاطر وارد‌کردن آسیب بدنی به دختر جوان حین تعرض به پرداخت دیه نیز محکوم شد. رامین که شاکی دیگری برای سرقت مدارک شناسایی داشت، در این خصوص نیز به سه سال حبس محکوم شد. او درباره دومین شاکی خود که دختری جوان بود و ادعای تعرض کرده بود، به دلیل نبود ادله کافی تبرئه شد.

این حکم از سوی شعبه ۷ دادگاه کیفری استان تهران به متهمان ابلاغ شده و ۲۰ روز فرصت تجدیدنظر‌خواهی دارد.

رهایی از اعدام یک زندانی در فامنین

به گزارش رکنا، اولیای دم یه پسر جوان از اهالی روستای سناج شهرستان فامنین در استان همدان بدون دریافت وجهی از اعدام زندانی متهم به قتل فرزند خود گذشت کرده و رضایت دادند.

بر اساس این گزارش، مقتول چهار سال پیش در یک نزاع فامیلی با ضربات چاقوی قاتل مضروب و کشته شد.

رهایی از اعدام ۴۲ زندانی در کردستان

به گزارش تسنیم، مدیرکل زندان‌های کردستان از رهایی از اعدام ۴۲ زندانی در این استان از ابتدای سال گذشته تاکنون خبر داد.

مراد فتحی با بیان این که متاسفانه آمار جرائم خشن از جمله نزاع و قتل در جامعه مشهود است، افزود: از ابتدای سال گذشته تاکنون تاکنون با همدلی مسئولان قضایی و قضات، تلاش، همت و پشتکار شوراهای صلح و سازش، معتمدین و خیرین، مسئولان و مددکاران زندان‌ها، انجمن‌های حمایت از زندانیان و گذشت و فداکاری اولیای دم ۴۲ نفر از زندانیان محکوم به قصاص نفس در زندان‌های تابعه از مجازات قصاص رهایی یافته‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید