خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیستان و بلوچستان

کشته شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۲۵ آذر، در پی تیراندازی بی ضابطه نیروهای نظامی در شهرستان زهک واقع در استان سیستان و بلوچستان، یک شهروند جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز سه‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹، در پی تیراندازی بی ضابطه ماموران مبارزه با مواد مخدر در شهرستان زهک، یک شهروند جان خود را از دست داد.

در این گزارش، هویت این شهروند عبدالله قلندرزهی فرزند شیراحمد اهل شهر زهک، عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “عبدالله در حال تردد از عابر پیاده یکی از خیابان های شهر زهک بوده که ماموران مبارزه با مواد مخدر بدون هیچ جرمی به سمت او تیراندازی کردند که گلوله به سر او اصابت کرد و جان خود را از دست داد.“

این منبع افزود: ”هویت ماموری که به سمت او تیراندازی کرده جعفر دهمرده بوده که پس از تیراندازی با خودروی ماموران دیگر از محل متواری شده است.“

سالانه ده ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید