خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن ۳ شهروند بر اثر تیراندازی بی ضابطه ماموران در سیستان و بلوچستان

کشته شدن ۳ شهروند بر اثر تیراندازی بی ضابطه ماموران در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز دوشنبه ۲۴ آذر، سه شهروند در استان سیستان و بلوچستان بر اثر تیراندازی بی ضابطه نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹، یک شهروند در مرز ماشکید واقع در شهرستان سراوان، بر اثر تیراندازی بی ضابطه ماموران امنیتی جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، این شهروند که به تازگی ازدواج کرده بود به دلیل نبود شغل مناسب با موتور خود اقدام به سوخت بری کرده است.

هویت این شهروند صدام صوری زهی و اهل روستای شهرک توحید آباد شهرستان خاش، احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “صدام به دلیل حمل دو گالن بنزین با موتور خود توسط رئیس پاسگاه روتک از ناحیه سر مورد هدف تیراندازی قرار گرفته است. پس از تیراندازی ماموران امنیتی و زخمی شدن وی از ناحیه سر، مردم حاضر قصد انتقال او به بیمارستان میرجاوه را داشتند که بر اثر شدت جراحات در مسیر بیمارستان جان خود را از دست داده است”.

این منبع افزود: ”خانواده صوری زهی از ماموران پاسگاه روتک شکایت کرده، اما راه به جایی نبرده و ماموران تیراندازی را انکار کردند”.

در خبری دیگر، دیروز یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹، بر اثر تیراندازی بی ضابطه نیروهای امنیتی به سمت یک خودرو در اسپکه مرکز بخش لاشار و یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان، دو شهروند کشته شدند.

هویت این شهروندان شهرام ویدادی، فرزند عظیم اهل روستای باندامان شهرستان ایرانشهر و فرامرز بلوچ لاشاری فرزند مراد اهل روستای گسک از مناطق لاشار، عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “پس از تعقیب و گریز و تیراندازی ماموران امنیتی به سمت شهرام، او از ناحیه گردن مورد هدف گلوله قرار گرفته است. پس از زخمی شدن شهرام، او کنترل خودروی خود را از دست داده و با نیسان وانت برخورد کرده و نیروهای امنیتی بدون امداد رسانی از محل حادثه متواری شدند”.

بر اساس این گزارش، جسد شهرام روز گذشته به ایرانشهر منتقل شده و پزشکی قانونی پس از بررسی های لازم، این تیراندازی را قتل عمد نامیده و جسد امروز برای کفن و دفن تحویل خانواده داده شده است.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید