خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای یک متهم در مشهد/ رهایی دو زندانی از اعدام در تهران

صدور حکم اعدام برای یک متهم در مشهد/ رهایی دو زندانی از اعدام در تهران

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به تجاوز در مشهد، توسط دادگاه کیفری یک خراسان رضوی به اعدام محکوم شد. همچنین دو زندانی در تهران که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، قضات شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی، یگ زندانی را به اتهام تجاوز به اعدام محکوم کردند.

بر اساس این گزارش، اواخر بهمن سال ۹۸، کودک ۹ ساله تبعه خارجی، در حاشیه شهر مشهد طعمه جوان موتورسواری شد که او را با تهدید چاقو در برابر چشمان حیرت زده مادرش ربود. کارآگاهان به سرنخ هایی رسیدند که نشان می داد جوان موتورسواری کودکان بین ۸ تا ۱۲ ساله را با همدستی دیگر اعضای باند می رباید و پس از مدتی آن ها را در حاشیه شهر رها می کند.

کارآگاهان در یک عملیات ضربتی مخفیگاه متهم را به محاصره درآوردند و شش عضو این باند را در حالی به دام انداختند که کودک ۹ ساله را نیز مجبور به نوشیدن مشروبات الکلی کرده بودند.

این کودک از تعرض های متعدد اعضای باند سخن گفت و اظهار داشت که ” او «کرکس موتورسوار» با چاقو محکم به سرم می کوبید تا ساکت شوم. من از ترس گریه می کردم اما او به من رحم نمی کرد و باید تسلیم خواسته هایش می شدم!”

در حالی که مشخص شد قاسم-ب معروف به “کرکس موتورسوار” سابقه کیفری به اتهام انجام اعمال خلاف عفت دارد و پرونده های زیادی در دستگاه قضایی مطرح شده است، دختر نوجوانی را نیز ربوده و مورد آزار و اذیت های وحشتناک قرار داده اند.

با درج خبر دستگیری کرکس موتورسوار حدود ۱۸ نفر از کودکان به همراه نزدیکانشان به پلیس آگاهی مراجعه کردند که ۱۳ نفر از آنان اعضای این باند را مورد شناسایی قرار دادند اما در این میان ماجرای تنها دختر ربوده شده در این پرونده، آن قدر تکان دهنده بود که حتی دختر مذکور با دیدن کرکس موتورسوار برای لحظاتی دچار شوک شد.

این دختر ۱۵ ساله از جرایم اعضای باند پرده برداشت و با اشاره به جوان ۳۰ ساله معروف به «کرکس موتورسوار» گفت: “او گوشی تلفن مرا ربود و سپس به بهانه پس دادن گوشی به همراه دوستانش بازگشت و با تهدید چاقو مرا سوار موتور کردند و به بیابان های حاشیه شهر و مزرعه گوجه و خیار بردند. آن ها از عصر تا بامداد روز بعد بارها به من تجاوز کردند. من از درد جیغ می کشیدم، گریه می کردم، التماس می کردم اما آن ها مرا کتک می زدند”.

به دلیل اهمیت و حساسیت موضوع و با تاکید رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، این پرونده به شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد. محاکمه متهم در شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی به ریاست قاضی جواد شاکری و مستشاری قاضی هادی درحالی آغاز شد که شکایت های زیادی از سوی خانواده های کودکان و نوجوانان مذکور در پرونده مطرح شده بود.

متهم ۳۰ ساله در جلسه دادگاه گفت: “دختر ۱۵ ساله را از منطقه همت آباد مشهد سوار موتورسیکلت کردم و با الف و ع (دو عضو باند) به بیابان بردیم. اول من تجاوز کردم و سپس همدستانم او را مورد تجاوز قرار دادند. بعد از آن حدود ساعت یک بامداد او را به چهارراه میدان بار آوردیم و رها کردیم”.

قضات شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی پس از برگزاری چندین جلسه دادگاه درباره اتهام تجاوز به عنف به دختر ۱۵ ساله، با توجه به اقاریر متهمان و محتویات پرونده در نهایت رای خود را درخصوص اتهام تجاوز به عنف در حالی صادر کردند که هنوز اتهامات دیگر متهم و همدستانش در مراحل تحقیق و رسیدگی قرار دارد. در رای صادرشده که به امضای قاضی جواد شاکری (رئیس) و قاضی هادی دنیا دیده (مستشار دادگاه) رسیده، متهم قاسم که ۳۰ سال دارد به اعدام از طریق چوبه دار محکوم شده است.

رهایی یک زندانی از اعدام در تهران

به گزارش رکنا، یک زندانی متهم به قتل پدرش در تهران، با کسب رضایت از خواهر و برادرهایش از چوبه دار رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، پارسا ۲۷ ساله پاییز سال ۹۸ پدر ۷۰ ساله اش به نام ابراهیم را در خانه شان در ورامین با ضربه های متعدد چاقو کشت و مادرش را زخمی کرد.

پسرجوان در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد و گفت: مدتی بود به مواد مخدر معتاد شده بودم، از پدرم خواستم تا به من پول بدهد تا موتور بخرم اما او مخالفت کرد. من که حال طبیعی نداشتم به سمتش حمله ور شدم و چند ضربه چاقو به او زدم.

متهم ادامه داد: “باور کنید نمی دانم چرا دست به چنین اشتباهی زدم .من همان لحظه می‌خواستم از خانه فرار کنم که مادرم سد راهم شد. او می‌گفت باید پدرم را به بیمارستان برسانم اما همان موقع به روی مادرم هم چاقو کشیدم و او را زخمی کردم. مادرم در دادسرا اعلام گذشت کرد اما من شرمنده خواهر و برادر و خواهر ناتنی ام هستم. مادرم همسر دوم پدرمان بود. اما ما رابطه خوبی با خواهر ناتنی مان داریم من از او تقاضای بخشش دارم”.

خواهر ناتنی متهم با دیدن اشکهای برادرش اعلام گذشت کرد. به این ترتیب متهم از اعدام رهایی یافت و از جنبه عمومی محاکمه شد.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا طبق ماده ۶۱۲ برای وی حکم صادر کنند.

رهایی از چوبه دار یک محکوم به اعدام در تهران

به گزارش تابناک، شورای حل اختلاف استان تهران از آزادی متهم یک پرونده اسیدپاشی منجر به قتل خبر داد.

روابط عمومی و اطلاع رسانی شورای حل اختلاف استان تهران در این خصوص گفت: “بنا به گزارش معاون ارجاعی در امور زنان شورای حل اختلاف تهران، مددجو خانم «س.ع» به اتهام ایراد صدمه بدنی و اسیدپاشی (قتل) از تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ به ندامتگاه زنان استان تهران معرفی گردیده و در تاریخ ۱۳۹۷/۸/۲۹ حکم اعدام از سوی شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران صادر می‌گردد”.

وی افزود: از آن زمان تا امروز با برگزاری جلسات متعدد صلح و سازش در زندان زنان و پیگیری‌های حضوری و تلفنی سعی در مصالحه و گذشت اولیاء دم از اعدام متهم صورت گرفت که نهایتاً با کمک خانواده زندانی و خیرین مبلغ مورد مصالحه به شوهر مقتول به عنوان قیم قانونی فرزندان صغیر مقتول پرداخت شده و موفق به اخذ رضایت از تمام اولیاء دم شدند.

او در پایان خاطر نشان کرد: “مادر مقتول قبلا رضایت بی قید و شرط خود را اعلام کرده و با گذشت دیگر اولیاء دم از اعدام و با عنایت به آنکه متهم مجازات ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری را نیز گذارانده بود،متهم از زندان آزاد شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید