خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام دو زندانی در اسفراین

اجرای حکم اعدام دو زندانی در اسفراین

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۲۲ آذرماه، دادستان عمومی و انقلاب اسفراین از اجرای حکم اعدام دو زندانی در این شهرستان خبر داد. به گفته وی، این افراد پیشتر در پرونده ای مشترک از بابت اتهام مشارکت در قتل به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صداوسیما، امروز شنبه ۲۲ آذر ۹۹، دادستان عمومی و انقلاب اسفراین از اعدام دو زندانی در این شهرستان خبر داد

نادرنژاد دادستان عمومی و انقلاب اسفراین درباره جزییات این پرونده اظهار داشت: “محکومان با تدارک قبلی، مقتول را به قصد خرید سکه عتیقه به محل کار خود فرا می‌خوانند. سپس یکی از محکومان (صاحب مغازه)، مقتول را دعوت می‌کند تا برای بازدید از سکه‌ها به طبقه بالای مغازه بروند. در زمان رسیدن مقتول به طبقه بالا، یکی از محکومان حلقه طنابی را که از قبل آماده و به سقف آویزان شده بود به گردن مقتول آویزان می‌کند و محکوم علیه دیگر نیز نردبان را از زیر پای مقتول بر می‌دارد و آن فرد به قتل میرسد. پس از ارتکاب قتل، محکومان به مغازه مقتول می‌روند و مبادرت به سرقت طلا‌ها می‌کنند و در ادامه جسد مقتول را در بیابان رها می‌ کنند.”

دادستان اسفراین افزود: “با وجود تلاش‌ها و گفتگو برای حصول سازش، اولیای دم مقتول کماکان بر اجرای حکم اصرار داشتند و مذاکرات اصلاحی نیز نتیجه نداد و در ادامه این حکم اجرا شد.”

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید