خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت سمانه نوروز مرادی در زندان لاکان رشت

عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت سمانه نوروز مرادی در زندان لاکان رشت

خبرگزاری هرانا – سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی در زندان لاکان رشت علیرغم تایید بیماری لوپوس مفصلی و نیاز به بستری برای درمان کیست مویی از رسیدگی پزشکی محروم است. دادستانی تهران امروز چهارشنبه ۱۹ آذرماه باوجود نامه پزشکی قانونی رشت مبنی بر نیاز خانم نوروز مرادی برای اعزام به مرخصی درمانی به دلیل ابتلای ایشان به بیماری لوپوس مفصلی و بستری شدن جهت عمل جراحی کیست مویی با مرخصی وی مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی در زندان لاکان رشت علیرغم تایید بیماری لوپوس مفصلی و نیاز به بستری برای درمان کیست مویی از رسیدگی پزشکی محروم است.

امروز چهارشنبه ۱۹ آذرماه باوجود نامه پزشکی قانونی رشت مبنی بر نیاز خانم نوروز مرادی جهت اعزام به مرخصی درمانی ۳ ماهه به دلیل ابتلای ایشان به بیماری لوپوس مفصلی و بستری شدن جهت عمل جراحی کیست مویی دادستانی تهران با اعطای مرخصی به وی مخالفت کرد.

پیشتر نیز دستکم ۳ پزشک خارج از زندان مشکلات و نیاز به اعزام به مرخصی ۳ ماهه خانم نوروز مرادی را تایید کرده بودند.

به گفته یک منبع مطلع از شرایط خانم نوروز مرادی، آبسه ناشی از کیست مویی وی نیز امروز ترکیده و مسئولان بهداری زندان لاکان تنها اقدام به تجویز داروی آنتی بیوتیک کرده است. به گفته این منبع پیشتر نیز پزشک زنان دستور بستری خانم نوروز مرادی جهت جراحی و خارج کردن این کیست را داده بود.

خانم نوروز مرادی در تاریخ ۲۰ مهرماه امسال پس از تشخیص کیست مویی توسط پزشک بهداری زندان و اعلام نیاز به عمل جراحی به بیمارستان امام خمینی اعزام شد اما بدون رسیدگی پزشکی مناسب به زندان اوین بازگردانده شد.

پیشتر هرانا در گزارشی از شرایط پیشرفت بیماری لوپوس مفصلی خانم نوروز مرادی خبر داده بود.

سمانه نوروز مرادی شهریورماه ۹۷ به اتهام هواداری یکی از گروه‌های مخالف نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از دو هفته با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

خانم نوروز مرادی سپس توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال آن قابلیت اجرایی داشت. این حکم نهایتاً به دلیل عدم اعتراض و تسلیم به رای به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد.

این زندانی سیاسی ۳۴ ساله در تاریخ ۴ اردیبهشت ۹۸ پس از احضار به دادسرا مجددا بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد. وی نهایتا به صورت ناگهانی در تاریخ ۳۰ مهرماه امسال از زندان اوین به زندان لاکان رشت منتقل شد.

خانم نوروز مرادی در پرونده‌ای که نوروز امسال در دوره اعزام وی به مرخصی برای او گشوده شد، به “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام” متهم شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید