خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  حکم اعدام یکی از متهمان قتل صادق برمکی اجرا شد

حکم اعدام یکی از متهمان قتل صادق برمکی اجرا شد

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۷ آذر، حکم اعدام یکی از متهمان پرونده قتل “صادق برمکی” جوان مهابادی، به اجرا درآمد. دومین متهم این پرونده نیز در خطر اعدام قرار دارد. پیشتر پرونده متهمان، پس از تایید حکم اعدام در دیوان عالی کشور به واحد اجرای احکام دادگستری مهاباد ارسال شده بود. کمال اصغری، دانیال دیوانی آذر و دانیال زین العابدین، در خرداد ۱۳۹۷، با رای دادگاه بدوی به اعدام و نفر چهارم این پرونده به تحمل ده سال حبس محکوم شدند. این احکام در آذر ماه ۹۷ به تایید دیوان عالی کشور رسید. از میان آنها دانیال زین العابدین، که در زمان بازداشت تنها ۱۷ سال سن داشت، در فروردین ماه سال جاری به صورت پرابهامی در زندان میاندوآب جان باخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، روز دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹، حکم اعدام یکی از متهمان پرونده قتل “صادق برمکی” جوان مهابادی، به اجرا درآمد.

در این گزارش اشاره ای به هویت این زندانی نشده است.

بر اساس این گزارش، حکم اعدام دومین متهم این پرونده نیز به زودی اجرا خواهد شد.

پیشتر پرونده متهمان این پرونده، پس از تایید حکم اعدام آنها در دیوان عالی کشور به اجرای احکام دادگستری مهاباد ارسال شده بود.

در شهریور ماه ۹۶، کمال اصغری و دانیال دیوانی آذر و دانیال زین العابدین به همراه یک تن دیگر از بابت اتهام قتل صادق برمکی جوان مهابادی بازداشت شدند. ۲۲ خردادماه ۱۳۹۷، وکیل پرونده صادق برمکی از ابلاغ کتبی حکم دادگاه این متهمان خبر داد. بر اساس احکام صادره، کمال اصغری، دانیال دیوانی آذر و دانیال زین العابدین، به اعدام و نفر چهارم پرونده به تحمل ده سال حبس محکوم شد. این احکام در آذر ماه ۹۷ به تایید دیوان عالی کشور رسید.

در متن حکم صادره در دادگاه بدوی که مورد تایید دیوان عالی قرار گرفته است آمده بود : “پس از انجام تحقیقات کافی و انجام دادرسی دقیق و با اتفاق نظر اعضای دادگاه در خصوص متهمان ردیف اول تا سوم با توجه به کیفرخواست صادره، فیلم ضبط شده از جنایت، اظهارات و بعضا اقاریر صریح برخی متهمان در مراحل مختلف رسیدگی، برگ معاینه جسد و گواهی پزشکی قانونی و سایر دلایل و امارات موجود در پرونده، بزهکاری کلیه متهمان را محرز و مسلم می داند و دفاعیات متهم ردیف اول (دانیال) مبنی بر اینکه “قرص خورده بودم و حال خوبی نداشتم و نمی دانستم که چه کاری می کنم” و متهم ردیف دوم (کمال) مبنی بر اینکه “از ترس دانیال این کارها را مرتکب شده و ترسیدم چنانچه به حرف وی گوش ندهم مرا بکشد” و متهم ردیف سوم (سید دانیال) مبنی بر اینکه” من در سوزاندن مرحوم نقشی نداشتم” و دفاعیات وکیل وی دایر بر اینکه “موکلش از رشد کافی عقلی برخوردار نیست ” و نیز دفاعیات حسین ج مبنی بر اینکه “از موضوع قتل بی اطلاع بوده و ساطور و تبر را به این دلیل به آنها داده که می خواسته اند به صحرا بروند و برای خرد کردن گوشت به آن نیاز داشته اند” به نظر دادگاه غیر موجه تشخیص داده می شود چرا که اولا همه متهمین در وضعیتی بوده اند که آگاه به افعال ارتکابی خود بوده اند و چنین نبوده که اراده آنها زایل شده باشد ثانیا ترس از دیگری موجب جواز قتل انسان بی گناه نمی باشد ثالثا متهم ردیف سوم هرچند از نظر سنی کوچکتر از سایرین است لیکن نحوه ی گفتار و دفاعیات و استدلال وی نشان می دهد که حداقل از نظر عقلی از سایر متهمان رشیدتر بوده است رابعا علم و اطلاع و وحدت قصد حسین ج کاملا مشهود و برای دادگاه محرز است.

لذا دادگاه با تمسک به آیه ی شریفه “یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم: القصاص فی قتلی” و استناد به مواد ۱۲۵،۱۲۶،۱۲۷،۱۶۰،۲۹۰،۳۰۱،۳۵۲،۳۷۲،۳۷۳و ۳۸۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و مواد ۶۲۱ و ۶۳۸ کتاب پنجم از قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ حکم به محکومیت متهمین ردیف اول تا سوم به اعدام به روش حلق آویزی (البته پس از پرداخت فاضل دیه از سوی اولیای دم قبل از انجام قصاص به محکومین) و محکومیت حسین ج به تحمل ده سال و یک روز حبس تعزیری صادر و اعلام می نماید.”

این افراد در حالی به اعدام محکوم شدند که پیش تر مسئولان این پرونده جنایی اظهار نظر کرده بودند”چهار جوان دستگیر شده در حالی از این صحنه‌های دلخراش فیلم گرفتند که هیچ کدام به دلیل شرب خمر، حالت عادی نداشتند.”

حادثه سوزاندن جوان ۱۹ ساله در مهاباد اشاره به رویدادی دارد که در ۳۱ شهریور ۹۶ به وقوع پیوست. قتل و آتش زدن صادق برمکی، جوان مهابادی توسط کمال اصغری، دانیال دیوانی آذر و دانیال زین العابدین و انتشار تصاویر و سلفی‌ها با جنازه وی توسط عاملان قتل در شبکه‌های اجتماعی بازخورد گسترده‌ای داشت.

از میان متهمان محکوم به اعدام دانیال زین العابدین، در فروردین ماه سال جاری به صورت پرابهامی در زندان میاندوآب جان باخت. پیکر وی روز پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹، به خانواده اش تحویل داده شد. علیرغم اصرار مراجع قضایی مبنی بر نسبت دادن مرگ این متهم به خودکشی در زندان، فرضیه های متفاوتی از جمله قتل وی مطرح شد.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید