خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سلماس

کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سلماس

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱۶ آذر، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی شهرستان سلماس، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی شهرستان سلماس، یک کولبر جان خود را از دست داد.

هویت این کولبر فرزاد سعدوزاده، ۳۰ ساله، فرزند اسعد، اهل روستای کوزه‌رش در شهرستان سلماس، متاهل و پدر سه فرزند، عنوان شده است.

نیروهای نظامی بدون اخظار قبلی کولبران را در ارتفاعات مرزی شهرستان سلماس هدف شلیک مستقیم قرار داده اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید