خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, حقوق آکادمیک, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز یک شنبه ۱۶ آذر، تعدادی از مهندسان در مقابل ساختمان مرکزی سازمان نظام مهندسی تهران، گروهی از دانشجویان دکتری ساکن خوابگاه های متاهلی دانشگاه تهران در مقابل ساختمان ۱۶ آذر این دانشگاه، کارکنان ذوب آهن اصفهان در محل کار خود، شماری از مالباختگان سامانه نیما در مقابل ساختمان بانک مرکزی و جمعی از کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر در مقابل ساختمان مرکزی این واحد، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، امروز یک شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹، مهندسان ساختمان در مقابل ساختمان مرکزی سازمان نظام مهندسی در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از حاضرین در تشریح دلایل برگزاری این تجمع می‌گوید: «تجمع امروز به این دلیل است که تعرفه طراحی تعریف و ابلاغ شده از سوی هیات مدیره هم‌اکنون با نرخ‌هایی عجیب و به صورت دلالی به خرید و فروش می‌رسد؛ یعنی مسئولیت یک ساختمان که با طراحی آن آغاز می‌شود با این رقم خرید و فروش می‌شود.»

وی ادامه داد: «از سوی دیگر، شرکت‌ها هزینه‌های متعددی از جمله هزینه مهندسان، هزینه‌های جاری، هزینه دفتر و دیگر هزینه‌های جانبی را دارند که مجموع آن‌ها ارقام سرسام‌آوری می‌شود اما متاسفانه سازمان نظام مهندسی پولی که تحت عنوان «نظارت» به ناظر پرداخت می‌شود را به صورت نقدی از مالک دریافت کرده، سهم ۵ درصدی خود را به صورت آنی از آن کسر کرده و مابقی آن را در حساب خود نگه می‌دارد و طی چند سالی که ممکن است پروژه‌ها زمان ببرد در حساب خود بلوکه کرده و به‌صورت قطره‌چکانی و تقسیط شده واریز می‌کند. این در حالی است که ارزش پول هر روز کاهش می‌یابد و به قولی پول مستهلک می‌شود. این یکی از مهم‌ترین دلایل این تجمع است.»

این مهندس ساختمان در تشریح دیگر دلایل این تجمع می‌گوید: «دومین دلیل مهم این تجمع این است که سازمان نظام مهندسی نیم در هزارم هزینه ساخت را در ازای هزینه شناسنامه فنی از مالکان دریافت می‌کند که هزینه سنگینی هم به حساب می‌آید اما عملا مشخص نیست این پول کجا هزینه می‌شود.پیگیر این موضوعات هم که می‌شویم، ادعا می‌کنند ما یک نهاد خصوصی هستیم و باید بروید مشکلتان را مستقیما با مالک حل کنید. می‌گویند این که هزینه طراحی را متری هزار تومان دریافت کنید یا یک میلیون تومان به ما ارتباطی ندارد و عملا نظارتی بر این موضوع وجود ندارد که همین امر موجب نزول شدید کیفیت خدمات ساختمانی شده و رقابت بسیار ناسالم و غیرتخصصی را در این حوزه به وجود آورده است، به‌طوری که هر شخصی که مهندس هم نیست، می‌تواند یک دفتر مهندسی بزند و با برگه طراحی مهرشده، اقدام به خرید و فروش طراحی کند.»

تجمع دانشجویان دکتری دانشگاه تهران

به گزارش ایسنا، حدود ۵۰ نفر از دانشجویان دکتری ساکن خوابگاه های متاهلی دانشگاه تهران با حضور در ساختمان ۱۶ آذر این دانشگاه به تصمیم دانشگاه مبنی بر تخلیه خوابگاه ها برای دانشجویان دارای سنوات غیر مجاز تجمع کردند و خواستار تجدید نظر دانشگاه در اسکان این دانشجویان در خوابگاه های متاهلی شدند.

به گفته یکی از دانشجویان معترض: “دانشگاه تهران اعلام کرده است دانشجو بر اساس سنوات مجاز سه سال می تواند در خوابگاه اسکان داشته باشد البته صندوق رفاه دانشجویان نیز تاکید کرده است که اگر سنوات مجاز دانشجویان دکتری از سه سال بیشتر شد باید چند برابر جریمه پرداخت کند”.

وی ادامه داد: “دانشجویان دکتری که در خوابگاه متاهلی هستند سنوات مجازشان به صورت متعدد یک ماه تا یک و حتی سه سال هم تمام شده است اعتراض ما این است که دوره کرونا را جز سنوات مجاز حساب نکنند و دانشگاه همیاری را با دانشجویان داشته باشد. بر فرض مثال دانشجویی بر اساس مشکلاتی نتوانست تخلیه کند جریمه های او را صندوق رفاه تقبل می کند بنابراین دلیلی برای اعمال فشار به دانشجو نیست”.

تجمع کارکنان ذوب آهن اصفهان

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹، کارکنان ذوب آهن اصفهان در محل کار خود دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش، تجمع این شهروندان در اعتراض به کم بودن دستمزد، تورم بیش از حد و بی کفایتی مسئولین در حل مشکلات معیشتی کارکنان صورت گرفته است.

تجمع مالباختگان سامانه نیما

به گزارش بهار نیوز، امروز یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹، شماری از مالباختگان سامانه نیما با تجمع در مقابل ساختمان بانک مرکزی خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.

شهروندان معترض در این تجمع خواستار استعفای عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی شدند.

به ادعای دولت، سامانه نیما با هدف شفاف‌سازی فرآیند واردات و صادرات راه‌اندازی شده و نرخ‌گذاری ارز از کارکردهای اصلی این سامانه عنوان شده بود.

تجمع کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر

به گزارش عصر جنوب، امروز یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹، جمعی از کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر در مقابل ساختمان مرکزی این واحد تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، تجمع این شهروندان در اعتراض به تاخیر در پرداخت حقوق آبان و عدم دریافت افزایش‌های مزدی سالیانه صورت گرفته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید