خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای سه متهم در تهران/ رهایی دو زندانی از اعدام در سنندج و تهران

صدور حکم اعدام برای سه متهم در تهران/ رهایی دو زندانی از اعدام در سنندج و تهران

خبرگزاری هرانا – سه زندانی متهم به قتل در تهران توسط یکی از مراجع قضایی این شهر به اعدام محکوم شدند. همچنین دو زندانی در سنندج و تهران که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، سه متهم به قتل در تهران با حکم قضایی به اعدام محکوم شدند.

بر اساس این گزارش، هفتم آذر سال ۹۲، مأموران پلیس تهران جسد مردی را حوالی شهر آفتاب کشف کردند که حکایت از آن داشت مقتول در مکان دیگری خفه و بعد به این مکان منتقل شده است. مأموران پلیس در نخستین گام جسد را شناسایی کردند و دریافتند وی که رسول نام داشته از مدتی قبل با همسرش اختلاف داشته است. در بررسی ها مشخص شد همسر مقتول مدتی است با مرد جوانی به نام منصور ارتباط پنهانی دارد. بدین ترتیب مأموران مژگان را به عنوان مظنون در قتل همسرش بازداشت کردند. مژگان در بازجویی‌ها به قتل شوهرش با همدستی منصور و سه مرد جوان دیگر اعتراف کرد.

وی گفت: “من و شوهرم باهم اختلاف داشتیم و او همیشه مرا کتک می‌زد تا اینکه مدتی قبل با منصور که نصاب آسانسور است آشنا شدم. او وقتی فهمید با شوهرم اختلاف دارم قول داد شوهرم را به قتل برساند و من هم قبول کردم. شب حادثه منصور و برادرش همراه دو نفر از دوستانش به خانه‌مان آمدند و شوهرم را در خواب با یک شلوار پارچه‌ای خفه کردند”.

پس از اعتراف متهم مأموران پلیس متهمان را بازداشت کردند.

منصور در بازجویی‌ها گفت: “مژگان همیشه با من درددل می‌کرد و می‌گفت که شوهرش او را طلاق نمی‌دهد، به همین خاطر تصمیم گرفتم او را به قتل برسانم و شب حادثه همراه برادرم و دو دوستم به خانه‌اش رفتم و او را به قتل رساندم”.

متهمان پس از تحقیقات تکمیلی در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شدند و دختر ۱۲ ساله مقتول برای متهمان درخواست اعدام کرد.

هیئت قضایی منصور و یکی از متهمان را به اعدام و دو متهم دیگر را به حبس محکوم کردند، اما رأی دادگاه در دیوان عالی کشور نقض و برای رسیدگی به شعبه هم‌عرض فرستاده شد.

منصور در جلسه دادگاه مدعی شد: “برادر و دوستم در حادثه دخالتی نداشتند و شب حادثه من او را خفه کردم”.

بدین ترتیب دادگاه وی را به اعدام و سه متهم دیگر را به حبس محکوم کرد. رأی دادگاه پس از تأیید در شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور برای اجرا به شعبه اجرای احکام فرستاده شد تا اینکه چندی قبل متهم که در یک قدمی چوبه دار قرار داشت، ادعای جدیدی مطرح کرد و گفت که هنگام ارتکاب قتل، برادرش و یکی از دوستانش هم در قتل دخالت داشته و یک طرف شلوار مقتول را آن ‌ها کشیده‌اند.

بنابراین پس از پذیرفتن اعاده دادرسی متهم، پرونده به شعبه رسیدگی ‌کننده فرستاده شد و هیئت قضایی این بار سه متهم را به اعدام محکوم کرد.

رهایی از اعدام یک زندانی در تهران

به گزارش رکنا، یک زندانی در تهران که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، بدنبال اخذ رضایت از اولیای دم، از چوبه دار رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، متهم در حالی در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد که اولیای دم برای وی تقاضای اعدام کردند. در پایان جلسه هیات قضایی وارد شور شد و با توجه به مدرک های موجود در پرونده برای او حکم اعدام صادر کردند.

حکم صادره در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی قرار گرفت و تایید شد. زمان زیادی تا اجرای حکم نمانده بود که متهم توانست رضایت اولیای دم را جلب کند و به زندگی برگردد.

به این ترتیب وی از جنبه عمومی جرم در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد.

متهم برگه رضایت نامه ای را از رییس زندان ارائه داد که در آن از حسن اخلاقی متهم نوشته شده بود. با پایان اظهارات این مرد قضات وارد شور شدند تا طبق ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی برای متهم حکم صادر کنند.

رهایی یک محکوم به اعدام از چوبه دار در سنندج

به گزارش همشهری، معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان کردستان در امور شوراهای حل اختلاف گفت: با تلاش شوراهای حل اختلاف کانون اصلاح و تربیت شهرستان سنندج، پرونده پسر جوانی که پدر خود را به قتل رسانده بود منجر به رضایت شد.

بهادر اسدی اظهار کرد: در شهریور ماه ۹۶ در شهرستان سنندج، در پی یک نزاع خانوادگی پسری پدر خود را به قتل رساند. پس از طی مراحل دادرسی، حکم اعدام  صادر و آماده اجرا شد. سپس پرونده به شعبه ویژه کانون اصلاح و تربیت شوراهای حل اختلاف شهرستان سنندج برای اخذ رضایت از خانواده اولیای دم ارجاع داده شد.

اسدی بیان کرد: با تلاش اعضای شعبه و برگزاری جلسات متعدد با خانواده اولیای دم در تاریخ ۲۲ آذر ۹۹ اولیای دم حاضر به رضایت و گذشت شدند. این هشتمین پرونده قتل عمدی بود که امسال با تلاش اعضای شوراهای حل اختلاف به صلح و سازش منجر شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید