خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹, 3rd of December 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ ساعت ۱۹:۲۷:۴۵

    خانه  > slide, زندانیان  >  خودسوزی زندانی معترض در ارومیه به تشکیل پرونده و تحقیر زندانیان انجامید

خودسوزی زندانی معترض در ارومیه به تشکیل پرونده و تحقیر زندانیان انجامید

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۵ آذرماه در پی خودسوزی یک زندانی در زندان ارومیه به نشانه اعتراض نسبت به وضعیت خود مسئولان زندان اقدام به ضرب و شتم وی کردند. این اقدام ماموران منجر به اعتراض سایر زندانیان و درگیری در زندان شد. نهایتا شماری از زندانیان معترض به بازداشتگاه پلیس اطلاعات و امنیت منتقل شدند. امروز ۱۰ تن از آنان پس از پرونده‌سازی جدید، تفهیم اتهام و گرداندن و تحقیر مقابل دیگر زندانیان به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۲ آذرماه ۱۳۹۹، ۱۰ تن از زندانیان در زندان ارومیه توسط مسئولان زندان با تراشیدن موی سر و گرداندن با پای برهنه مقابل دیگر زندانیان در سالن مرکزی این زندان مورد تحقیر قرار گرفتند.

هویت تعدادی از این زندانیان به نام‌های “ایمان آزادبخت، مهرداد تیموری، شهاب تیموری، مهراب سیدرضایی، بهمن سیدرضایی، صیاد مرادی، حجت کاظم نژاد، رضا بروکی میلان و میلاد کنانی” تاکنون توسط هرانا احراز شده است.

روز چهارشنبه ۵ آذرماه یکه زندانی که هویت وی توسط هرانا “حجت کاظم نژاد از خوابگاه ۱-۲ زندان ارومیه” احراز شده بود، در مقابل اتاق افسرنگهبانی زندان اقدام به خودسوزی کرد و یکی از پاهایش دچار سوختگی شد و جهت درمان به بهداری زندان منتقل شد. وی پس از درمانی سطحی به اتاق افسرنگهبانی زندان منتقل شد و یکبار دیگر اقدام به خودسوزی کرد. امری که با ورود ماموران گارد به بند به خشونت کشیده شد.

یک منبع مطلع از شرایط این زندانی در این خصوص به هرانا گفت: “آقای کاظم نژاد صبح  آن روز سر خود را گچ گرفت و در مقابل افسرنگهبانی خودش را آتش زد. ماموران او را به بهداری زندان منتقل کردند و پس از باز کردن گچ سر او را مداوایی سطحی کردند. اما این زندانی پس از انتقال به اتاق افسرنگهبانی مجددا اقدام به خودسوزی کرد. در پی آن ماموران گارد زندان او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. سایر زندانیان خوابگاه ۱-۲ نیز در اعتراض به این اتفاق پتوهای خوابگاه و لباس‌های خود را به آتش کشیدند. اتاق پر از دود شد اما ماموران اجازه نمی‌دادند تا زندانیان درها را باز کنند. زندانیان هم برای جلوگیری از خفگی پنجره‌ها را شکستند”.

با افزایش درگیری‌ها مسئولان تلفن‌های زندان را قطع کردند و نهایتا شماری از ساکنین این خوابگاه به بازداشتگاه پلیس اطلاعات و امنیت منتقل شدند. این افراد امروز به زندان بازگردانده شده و توسط بازپرس از بابت اتهامات اخلال در نظم زندان، تخریب اموال عمومی، تمرد در مقابل مامور  و تهدید به قتل ماموران زندان مورد تفهیم اتهام قرار گرفته‌اند.

یک منبع مطلع از شرایط این زندانیان در این خصوص به هرانا گفت: “امروز ۱۰ تن از این افراد به قصد تحقیر با سرهای تراشیده، دستبند و پابند و با پای برهنه بدون جوراب و دمپایی در سالن مرکزی زندان ارومیه گردانده و نهایتا بدون پتو به سلول انفرادی منتقل شدند. سلول‌های انفرادی فاقد سیستم گرمایشی است و این افراد بدون جوراب و لباس گرم قطعا بیمار خواهند شد.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید