خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  بحران کرونا؛ بی‌توجهی پزشکی به وضعیت عباس لسانی و یوسف کاری علیرغم وجود نشانه‌ها

بحران کرونا؛ بی‌توجهی پزشکی به وضعیت عباس لسانی و یوسف کاری علیرغم وجود نشانه‌ها

خبرگزاری هرانا – عباس لسانی و یوسف کاری، فعالین ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان اردبیل به همراه شمار دیگری از زندانیان با وجود بروز علائم ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم هستند. این شهروندان با علائمی همچون تب، سردرد، سرفه‌های خشک و تنگی نفس مواجه شده‌اند و بهداری زندان بیماری آنان را مشکوک به کرونا تشخیص داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عباس لسانی و یوسف کاری، فعالین ترک (آذربایجانی) محبوس در زندان اردبیل به همراه شمار دیگری از زندانیان با وجود بروز علائم ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم هستند.

یک منبع مطلع از وضعیت این شهروندان به هرانا گفت: “یوسف کاری امروز در تماسی با خانواده ضمن شرح وخامت جسمانی خود اعلام کرد که برخی زندانیان این ازجمله خودش، آقای لسانی و چند زندانی دیگر در این بند دچار تب، سردرد، سرفه‌های خشک و تنگی نفس شده‌اند و بهداری زندان بیماری آنان را مشکوک به کرونا تشخیص داده است؛ با این حال آنها از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده و با بی‌توجهی مواجه شده‌اند.”

عباس لسانی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۹۷ در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شد. وی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل از بابت اتهام “تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور” به ۸ سال حبس و ۲ سال تبعید به شهر یزد محکوم شد. این حکم در مهرماه ۹۸ توسط دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ۱۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهر یزد افزایش یافت. تیرماه امسال درخواست فرجام خواهی آقای لسانی در دیوان عالی کشور رد شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا است.

یوسف کاری، در تاریخ ۱۲ شهریورماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان این شهر منتقل شد. آقای کاری آذرماه همان سال در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل مجموعا به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

هرانا پیشتر با انتشار چند گزارش نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در زندان مختلف کشور هشدار داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید