خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ارومیه

زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در ارومیه

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۹ آذر، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان ارومیه، به دنبال تیراندازی نیروهای نظامی زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز یکشنبه ۹ آذر ۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی شهرستان ارومیه یک کولبر از ناحیه سر به شدت زخمی شد.

بر اساس این گزارش هویت وی آیهان خدایی، ٢٢ ساله، فرزند جمال، و اهل روستای “کوران” از توابع منطقه صومای برادوست ارومیه، عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است، کولبر مورد اشاره پس وقوع این حادثه به بیمارستان آذربایجان ارومیه منتقل شده و حال عمومی او وخیم است.

نیروهای نظامی این کولبر را به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی هدف شلیک مستقیم قرار داده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید