خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به اتهامات میثم جولانی و علی خیرجو / سند

تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به اتهامات میثم جولانی و علی خیرجو / سند

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میثم جولانی و علی خیرجو، فعالین ترک (آذربایجانی) روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو اردبیل برگزار خواهد شد. این شهروندان در تاریخ ۱۰ مهرماه امسال همراه با چند شهروند دیگر پس از تجمع در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. تجمع این شهروندان در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه صورت گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زمان و شعبه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میثم جولانی و علی خیرجو، فعالین ترک (آذربایجانی) تعیین شد.

بر اساس ابلاغیه ای که روز یکشنبه ۲ آذرماه ۱۳۹۹ به این شهروندان ابلاغ شده است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی خیرجو و میثم جولانی در تاریخ ۱۱ آذرماه در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو شهرستان اردبیل برگزار خواهد شد.

اتهام مطروحه علیه این شهروندان در این ابلاغیه “مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال” عنوان شده است.

بخش دوم پرونده این شهروندان با دو عنوان اتهامی دیگر به دادگاه انقلاب اردبیل ارسال شده است.

علی خیرجو و میثم جولانی در تاریخ ۱۰ مهرماه امسال همراه با چند شهروند از تجمع کنندگان در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی در منزل بازداشت  و در تاریخ ۹ مهرماه در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی بابک نونهال تفهیم اتهام شدند.

در زمان بازداشت آقای خیرجو، ماموران بدون نشان دادن حکم و با پریدن از روی دیوار وارد منزل شده و اقدام به ضرب و شتم او کرده‌اند. در تاریخ ۱۲ مهرماه نیز افسانه اکبرزاده، همسر وی همراه با خانواده شمار دیگری از بازداشت شدگان با حضور در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای اردبیل درصدد پیگیری وضعیت آنان بودند که خانم اکبرزاده با دستور قاضی بابک نونهال بازداشت و روز یکشنبه ۱۳ مهر آزاد شد.

نهایتا پس از صدور قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی برای هر یک از آنها به زندان اردبیل و مجددا در تاریخ ۲۹ مهرماه از زندان اردبیل به بازداشتگاه مرکزی اردبیل منتقل شدند. مدتی بعد آقای خیرجو و در تاریخ ۸ آبان‌ماه نیز میثم جولانی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین طی روزهای ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد.. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

میثم جولانی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود سابقه و محکومیت داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید