خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی آزاد شد

کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی آزاد شد

خبرگزاری هرانا – کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی امروز چهارشنبه ۵ آذرماه پس از حدود دو سال بازداشت آزاد شد. تصاویر و گزارشهای منتشر شده در رسانه های رسمی نشان میدهد که او با سه ایرانی که در خارج از ایران به دلایل نامشخص بازداشت شده بودند مبادله شده است. خانم گیلبرت که حدود دو سال قبل در ایران بازداشت شده بود، اواخر سال گذشته توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از تسنیم، امروز چهارشنبه ۵ آذرماه، کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی پس از حدود دو سال بازداشت آزاد شد.

بر اساس این گزارش، کایلی مور گیلبرت در جریان مبادله زندانیان، با سه شهروند ایرانی که به دلایل نامشخص در خارج از کشور بازداشت شده بودند مبادله و آزاد شده است.

در این گزارش ادعا شده است که شهروندان ایرانی که با خانم گیلبرت مبادله شده اند سه تاجر ایرانی بوده اند که در خارج از کشور قصد دور زدن تحریم های اعمال شده علیه ایران را داشته اند.

هرانا روز شنبه ۳ آبان‌ماه ۱۳۹۹، از انتقال کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی از زندان قرچک ورامین به مکان نامعلومی خبر داده بود.

کایلی مور گیلبرت در پاییز ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در ایران بازداشت و به بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی در تهران منتقل شد. گفته می‌شود این استاد دانشگاه تابستان سال ۲۰۱۸ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس بین‌المللی شیعه‌شناسی به ایران سفر کرده بود اما در اکتبر همین سال درحالی که برای ترک ایران در فرودگاه بود توسط “نیروهای سپاه پاسداران” دستگیر شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران دی ماه سال گذشته با بیان اینکه کایلی مور-گیلبرت به اتهام “نقض امنیت ملی ایران” دستگیر شده است از محکومیت ۱۰ ساله وی خبر داد.

 کایلی مور گیلبرت، چندی پیش گفته بود که مقام‌های امنیتی ایران به او پیشنهاد جاسوسی برای این کشور در ازای کاهش حکم حبس را داده‌اند. روزنامه‌های گاردین و تایمز پیشتر گزارش کردند این شهروند استرالیایی در نامه‌ای که از زندان خارج شده نوشته این پیشنهاد را رد کرده است. کایلی مور گیلبرت نوشته در مقابل این پیشنهاد سپاه، پاسخ داده: «من جاسوس نیستم. هرگز جاسوس نبوده‌ام و هیچ علاقه‌ای به کار کردن برای نهادهای جاسوسی هیچ کشوری ندارم.» این استاد دانشگاه در نامه خود آورده بود که حبس در سلول انفرادی به مدت ده ماه، سلامت روانی او را “به شدت آسیب زده است.” او همچنین اضافه کرده که همچنان از تماس تلفنی یا ملاقات حضوری محروم است و از این واهمه دارد که در صورت ادامه بازداشت و شرایط موجود، وضعیت روانی و روحی‌اش وخیم‌تر شود.

او مردادماه امسال به صورت تنبیهی به زندان قرچک ورامین منتقل شد. خانم گیلبرت روز سه‌شنبه ۲۲ مهرماه امسال همراه با دستکم ۱۵ متهم و زندانی سیاسی دیگر از بندهای مختلف زندان قرچک ورامین به بند ۸ که تا پیش از این به بند مادران شناخته می‌شد، منتقل شد و تاکنون در کنار ۱۰ زندانی از متهمان جرائم عمومی نگهداری می‌شد.

کایلی مور-گیلبرت شهروند استرالیایی استادیار دانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی در امور خاورمیانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج است و علاوه بر شهروندی استرالیا، دارای تابعیت بریتانیایی نیز است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید