خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  ارومیه؛ خودسوزی زندانی معترض و بدرفتاری گارد زندان به درگیری و آتش سوزی در زندان منتهی شد

ارومیه؛ خودسوزی زندانی معترض و بدرفتاری گارد زندان به درگیری و آتش سوزی در زندان منتهی شد

خبرگزاری هرانا – یک زندانی در زندان ارومیه عصر امروز چهارشنبه ۵ آذرماه به نشانه اعتراض نسبت به وضعیت خود اقدام به خودسوزی کرد. در پی این اتفاق ماموران گارد زندان ارومیه وارد بند شده و این زندانی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. بدرفتاری ماموران گارد منجر به درگیری و اعتراض سایر زندانیان ساکن خوابگاه ۱-۲ زندان ارومیه و آتش‌سوزی در این بند شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۵ آذرماه ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان ارومیه عصر امروز چهارشنبه ۵ آذرماه به نشانه اعتراض نسبت به وضعیت خود اقدام به خودسوزی کرد.

این زندانی که هویت وی توسط هرانا “حجت کاظم نژاد از خوابگاه ۱-۲ زندان ارومیه” احراز شده است، صبح امروز در مقابل اتاق افسرنگهبانی زندان اقدام به خودسوزی کرد و یکی از پاهایش دچار سوختگی شد و جهت درمان به بهداری زندان منتقل شد. وی پس از درمانی سطحی به اتاق افسرنگهبانی زندان منتقل شد و یکبار دیگر اقدام به خودسوزی کرد. امری که با ورود ماموران گارد به بند به خشونت کشیده شد.

یک منبع مطلع از شرایط این زندانی در این خصوص به هرانا گفت: “آقای کاظم نژاد صبح امروز سر خود را گچ گرفت و در مقابل افسرنگهبانی خودش را آتش زد. ماموران او را به بهداری زندان منتقل کردند و پس از باز کردن گچ سر او را مداوایی سطحی کردند. اما این زندانی پس از انتقال به اتاق افسرنگهبانی مجددا اقدام به خودسوزی کرد. در پی آن ماموران گارد زندان او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. سایر زندانیان خوابگاه ۱-۲ نیز در اعتراض به این اتفاق پتوهای خوابگاه و لباس‌های خود را به آتش کشیدند. اتاق پر از دود شد اما ماموران اجازه نمی‌دادند تا زندانیان درها را باز کنند. زندانیان هم برای جلوگیری از خفگی پنجره‌ها را شکستند”.

با افزایش درگیری‌ها مسئولان تلفن‌های زندان را قطع کرده‌اند. به گفته این منبع مطلع ماموران گارد تاکنون دو بار با استفاده از شوکر و گاز اشک‌آور تلاش داشتند تا وارد بند شوند اما ناموفق بوده‌اند. هم اکنون ماموران گارد و سربازان بر پشت بام و سالن زندان رفته‌اند و درهای بند کماکان بسته است.

آقای کاظم نژاد که از بابت اتهام نزاع دسته جمعی به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه، ۱۸ روز پس از پایان دوره محکومیت خود و ممانعت از آزادی وی، با طرح خواسته آزادی از زندان با دوختن لب‌هایش اعتصاب غذا کرد و دو روز بعد با وعده مساعد مسئولان به اعتصاب خود پایان داد.

گفته می‌شود که دادگاه در پاسخ به پیگیری‌های این زندانی و خانواده‌اش مدعی شده پرونده وی گم شده است.

حجت کاظم نژاد، ۳۳ ساله، متاهل در خوابگاه ۱_۲ زندان ارومیه بسر می‌برد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید