خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, فرهنگی  >  ابولحسن کمالی به حبس و شرکت در نماز جماعت محکوم شد

ابولحسن کمالی به حبس و شرکت در نماز جماعت محکوم شد

خبرگزاری هرانا – ابولحسن کمالی، شاعر بومی‌سرای لری، با شکایت سازمان اطلاعات سپاه استان کهگیلویه و بویراحمد و توسط دادگاه کیفری یاسوج به ۷ ماه حبس تعزیری در منزل با نظارت دستبند یا پابند الکترونیکی و شرکت در مراسمات مذهبی و اخلاقی نظیر نماز جماعت با تایید روحانی مسجد محکوم شد. آقای کمالی در بخش دوم پرونده خود نیز توسط شعبه اول دادگاه انقلاب یاسوج به ۴ ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ابولحسن کمالی، شاعر بومی‌سرای لری، توسط دادگاه‌های کیفری و انقلاب یاسوج مجموعا به ۱۱ ماه حبس محکوم شد.

بر اساس این احکام آقای کمالی در بخش نخست پرونده خود توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری یاسوج از بابت اتهامات توهین به مقدسات و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به ۷ ماه حبس تعزیری در منزل با نظارت سامانه الکترونیکی دستبند یا پابند و شرکت در مراسمات مذهبی و اخلاقی نظیر نماز جماعت با تایید روحانی مسجد محکوم شد. آقای کمالی در بخش دوم پرونده خود نیز توسط شعبه اول دادگاه انقلاب یاسوج به ریاست قاضی محمودی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۴ ماه حبس تعلیقی به مدت دو سال محکوم شده است.

در حکم دادگاه کیفری آقای کمالی آمده است که وی در مدت محکومیت خود حق خروج از محدوده اعلام شده تحت نظارت را ندارد و در صورت تکرار موارد اتهامی هر دو حکم تعلیقی و تعزیری لغو و علاوه بر حکم جدید، احکام قبلی تبدیل به اجرای حبس بدون تخفیف خواهند شد.

پرونده آقای کمالی پیشتر با شکایت سازمان اطلاعات سپاه استان کهگیلویه و بویراحمد گشوده شد. این پرونده پس از بررسی در شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج به ریاست قاضی حبیب منش بررسی و با سه عنوان اتهامی تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات اسلام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به دادگاه‌های کیفری و انقلاب یاسوج ارجاع داده شد.

دادگاه در خصوص مصداق این اتهامات به مطالبی ازجمله یادداشت‌ها و شعرهای آقای کمالی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام استناد کرده است.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای کمالی در دادگاه انقلاب یاسوج در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ و جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات وی در دادگاه کیفری یاسوج نیز در تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۹ برگزار شد.

ابولحسن کمالی، شاعر بومی‌سرای گویش لری اهل روستان بردیان در استان کهگیلویه و بویراحمد است که با گویش لری استان کهگیلویه و بویراحمد شعر می‌سراید. اغلب شعرهای آقای کمالی دارای جنبه‌های سیاسی و اجتماعی هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید