خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۳ شهروند در اردبیل

برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۳ شهروند در اردبیل

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات احمد محمدپور، علی معالی و رامین داننده، سه تن از فعالین ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل روز یکشنبه ۲ آذرماه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ آذرماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات احمد محمدپور، علی معالی و رامین داننده سه تن از فعالین ترک (آذربایجانی) ساکن اردبیل برگزار شد.

در جریان این جلسه دادگاه که در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی عبدالله قدیمی برگزار شده است، این شهروندان در خصوص اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به دفاع از خود پرداخته‌اند.

احمد محمدپور، علی معالی و رامین داننده پیشتر در روزهای ۸ و ۱۰ مهرماه امسال در جریان تجمعات اعتراضی در واکنش به تحولات منطقه بازداشت و پس از تفهیم اتهام در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی بابک نونهال به زندان این شهر منتقل شدند. آقای محمدپور در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از ناحیه سر دچار آسیب شد.

احمد محمدپور در تاریخ ۱۶ مهرماه با تودیع قرار ۴۵۰ میلیون تومانی و علی معالی و رامین داننده با تودیع قرار ۳۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید