خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  بخشنامه آبان ماه؛ آزادی احمد و محسن دانشپور مقدم و ۳ زندانی سیاسی دیگر

بخشنامه آبان ماه؛ آزادی احمد و محسن دانشپور مقدم و ۳ زندانی سیاسی دیگر

خبرگزاری هرانا – بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه ۱۵۷ زندانی سیاسی-امنیتی شامل آزادی زودهنگام یا کاهش محکومیت شده‌اند؛ متاثر از این بخشنامه محسن دانشپور مقدم و پدرش، احمد دانشپور مقدم پس از تحمل حدود ۱۱ سال حبس طی هفته‌های اخیر از زندان اوین شدند. همچنین زینب عالیپور که دوران محکومیت خود را در زندان قرچک ورامین سپری می‌کرد در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه متاثر از این بخشنامه آزاد شد. گیتا حر و سید مصطفی هاشمی زاده نیز مشمول این بخشنامه شده و به زندان نخواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی هفته های اخیر محسن دانشپور مقدم و پدرش، احمد دانشپور مقدم از زندان اوین آزاد شدند.

محسن و احمد دانشپور مقدم پس از تحمل نزدیک به ۱۱ سال حبس به ترتیب در روزهای ۱۹ و ۲۶ آبان‌ماه امسال بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه از زندان آزاد شده‌اند.

احمد و محسن دانش پور مقدم، به همراه ریحانه حاج ابراهیم دباغ، مطهره بهرامی و هادی قائمی در جریان اعتراضات سراسری به نتایج انتخابات ۸۸ در تاریخ ۷ دیماه همان سال در منزل بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.

این شهروندان کمتر از یک ماه بعد توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهام محاربه به اعدام محکوم شدند. از میان این افراد حکم اعدام خانم بهرامی، خانم حاج ابراهیم دباغ و هادی قائمی به ترتیب به ۱۰، ۱۵ و ۱۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. خانم ابراهیمی پس از تحمل ۵ سال زندان در سال ۹۳، به دلیل بیماری های متعدد مفصلی توقف حکم گرفت و پس از یک سال حکم تبعید به شهر کرج (محل سکونتش) به او ابلاغ شد. همچنین دختر وی ریحانه حاج ابراهیم دباغ در اسفندماه ۹۸، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و پس از سپری کردن ۱۰ سال حبس از زندان اوین آزاد شد.

مسئولان دستکم به مدت ۳ سال از پاسخگویی در خصوص پرونده احمد و محسن دانشپور امتناع کرده و مدعی بودند که پرونده آنان گم شده است. اما نهایتا حکم آنان به حبس تقلیل یافت و بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه از زندان آزاد شدند. این آزادی در حالی صورت گرفت که نتیجه تست کرونای هر دوی آنها مثبت اعلام شده است.

 احمد دانشپور مقدم متولد ۱۳۴۹ و پدرش محسن دانشپور مقدم متولد ۱۳۲۳ است.

همچنین زینب (ماریا) عالیپور که دوران محکومیت خود را در زندان قرچک ورامین سپری می‌کرد در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه متاثر از این بخشنامه از زندان آزاد شد.

زینب عالیپور پیشتر در جریان اعتراضات سراسری دیماه ۹۸ نسبت به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه و ابراز همدردی با خانواده قربانیان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار از زندان آزاد شد. خانم عالیپور چندی بعد توسط دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. خانم عالی پور ۲۸ ساله و تا پیش از بازداشت به عنوان پرستار مشغول به کار بود.

به همین ترتیب، گیتا حر، زندانی سیاسی که دوران محکومیت خود را در زندان قرچک ورامین سپری می‌کرد و اواخر مهرماه امسال به مرخصی اعزام شده بود، در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه متاثر از این بخشنامه آزاد شد و به زندان باز نخواهد گشت.

گیتا حر، فرزند ایرج و متولد سال ۱۳۶۸ در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۸ در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. او نهایتا در تاریخ ۱۰ آذرماه ۹۸ با پایان بازجویی‌ها از بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی در تهران به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

خانم حر نهایتا توسط شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد از بابت اتهام “اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی و خارجی” به ۵ سال حبس و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱ سال حبس و مجموعا به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال زندان در خصوص وی اجرا بود.

همچنین گزارش شده است سید مصطفی هاشمی زاده، دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دیماه ۹۸ نیز مشمول این بخشنامه شده و به زندان نخواهد رفت.

سید مصطفی هاشمی زاده پیشتر در جریان اعتراضات سراسری دیماه ۹۸ نسبت به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه و ابراز همدردی با خانواده قربانیان بازداشت و نهایتا با تودیع قرار از زندان آزاد شد. این دانشجوی دانشگاه تهران مدتی بعد توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، سه ماه کار رایگان فرهنگی و دو سال منع از ورود به خوابگاه محکوم شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری روز سه‌شنبه ۲۰ آبان، از عفو و اعمال تخفیف در خصوص ۳۷۸۰ نفر از محکومان خبر داد. به گفته وی از این تعداد ۲۳۰۱ نفر آزاد شدند. در کنار این آمار و ارقام تنها ۱۵۷ تن از این زندانیان دارای اتهامات امنیتی بوده‌اند که درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل می شوند. اسماعیلی همچنین گفته است که محکومان امنیتی این لیست شامل افرادی با اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و شرکت در اعتراضات مردمی سال های  ۹۶، ۹۷ و ۹۸ بوده است. در این میان ۱۶ نفر از اتباع کشورهای اسلامی نیز مورد عفو قرار گرفته اند. در کنار این آمار و ارقام زندانیانی که دارای اتهامات امنیتی بوده‌اند درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل می شوند.

هرانا پیشتر در گزارش‌هایی از بخشودگی باقی‌مانده محکومیت حبس محمد حبیبی، جواد بلند جاه، مجید زره پوش، ملیکا قراگوزلو، نادا صبوری، محمد پارسی، سهراب صالحین، ستاره داوری، وحید خموشی و شش زندانی سیاسی دیگر بر اساس این بخشنامه خبر داد.

مریم علیشاهی، زندانی سیاسی نیز که دوران محکومیت خود را در زندان قرچک ورامین سپری می‌کرد، اواخر شهریورماه امسال با صدور گواهی عدم تحمل حبس از زندان آزاد شد. مریم گاوشانیان، دیگر زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین نیز حدود یک ماه پیش به صورت مشروط از زندان آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید