خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک شهروند بر اثر انفجار مین در سردشت

مرگ یک شهروند بر اثر انفجار مین در سردشت

خبرگزاری هرانا – روز سه‌شنبه ۲۷ آبان‌ ماه، یک شهروند در مناطق مرزی سردشت بر اثر انفجار یک مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز سه‌شنبه ۲۷ آبان‌ماه، ۹۹، یک شهروند در مناطق مرزی سردشت بر اثر انفجار یک مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت این شهروند “احمد ممندی” فرزند حاج عزیز اهل روستای “دشته” از توابع سردشت متاهل و دارای فرزند عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “این شهروند بر اثر انفجار مین هر دو پای خود را از دست داده بود و جهت مداوا پزشکی روز دوشنبه ۲۶ آبان‌ ماه به شهرستان سردشت منتقل شد. سپس به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستانی در ارومیه منتقل و نهایتا بر اثر خونریزی شدید جان باخت”.

این منبع مطلع افزود: “این شهروند در حین چرای دام در نزدیکی پایگاه متروکه در روستای “پارستان” بخش وزینه از توابع سردشت دچار حادثه انفجار مین شد”.

مین‌های برجای‌ مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان در مناطق مرزی می‌شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق است.

دولت ایران نیز همچنان به تولید و کاشت مین های ضد نفر ادامه می‌دهد و برخلاف مقاوله نامه های بین‌المللی، معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید