خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۷ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف

رهایی ۷ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – هفت زندانی در شهرهای رامیان، نیکشهر و استان سمنان که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت و یا جلب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، سه زندانی در شهرستان رامیان که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

احمد مظفری دادستان رامیان در خصوص جزئیات پرونده این زندانیان گفت: “پرونده این سه نفر در نوبت اجرا بود که اولیای دم بزرگوارانه از حق  قانونی خود گذشتند و از اجرای حکم اعدام این زندانیان منصرف شدند”.

وی ادامه داد: “محکومین به اعدام این پرونده ها متولدین ۶۰، ۶۷ و ۴۶ هستند و هر سه پرونده مربوط به نزاع و درگیری و در نهایت وقوع قتل به علت خشم آنی و ناتوانی در کنترل عصبانیت است”.

دادستان رامیان گفت: “با این بخشش ها تعداد محکومین به اعدام این شهرستان که در یک سال گذشتنه به زندگی دوباره بازگشته اند به هشت نفر رسید”.

رهایی سه زندانی از اعدام در نیکشهر

به گزارش فارس، رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان از رهایی سه زندانی محکوم به اعدام در شهرستان نیکشهر بدنبال رضایت اولیای دم خبر داد.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان اظهار کرد: “در اولین پرونده سازش یافته، متهم در سال ۱۳۹۱ مرتکب قتل شده بود، که پس از طی مراحل قانونی تحقیقات و صدور رای اعدام و تایید دیوان عالی کشور، با تلاش اعضای شورای حل اختلاف و وساطتت بزرگان و ریش سفیدان، اولیای دم از مجازات اعدام گذشت و صورت جلسه سازش امضا کردند”.

حمید رضا بندانی ادامه داد: “دومین پرونده مربوط به قتل دو نفر بود که در نهایت اولیای دم رضایت بی قید و شرط خود را اعلام کرده و متهم با تودیع قرار وثیقه آزاد شد”.

بندانی افزود: “در سومین پرونده سازش یافته نیز یک نفر به قتل رسیده بود که این پرونده پس از طی مراحل قانونی منجر به صدور رای می شود و برای اخذ رضایت به شورای حل اختلاف ارجاع که در نهایت اولیای دم از مجازات اعدام برای متهم گذشت کردند”.

رئیس شوراهای حل اختلاف استان سیستان و بلوچستان ضمن قدردانی از تلاش اعضای شورای حل اختلاف نیکشهر و فنوج در این زمینه گفت: “تداوم این گونه اختلافات می تواند منجر به انتقام جویی‌ های شخصی متعدد شود و بار ناامنی فراوانی برای جامعه به دنبال داشته باشد، که خوشبختانه این اختلافات دیرینه به سازش ختم شد”.

رهایی یک زندانی از اعدام در سمنان

به گزارش فارس، سرپرست اداره کل زندان ‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان، از رهایی یک زندانی از اعدام در این استان بدنبال اخذ رضایت از اولیای دم خبر داد.

امید کهربایی سرپرست اداره کل زندان ‌های استان سمنان گفت: ” بدنبال پیگیری‌ های مسؤولان زندان به ویژه مددکاران، سرانجام با رضایت خانواده مقتول، زندانی با هویت (م. م) که ۳۲ سال سن دارد، از مجازات اعدام نجات یافت”.

سرپرست اداره کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان ادامه داد: “این شهروند اهل یکی از روستاهای سمنان و متأهل است و از سال ۱۳۹۶ به جرم قتل در زندان سمنان تحمل حبس می کند”.

کهربایی ضمن بیان این‌ که حکم اعدام این زندانی در دادسرای عمومی و انقلاب سمنان صادر شده بود افزود: “پس از ماه‌ها تلاش و انجام پیگیری ‌ها و مذاکرات مستمر با چهار نفر از اولیای دم توسط مددکاران و شورای حل اختلاف زندان سمنان، سرانجام رضایت شاکیان جلب شد”.

امید کهربایی خاطرنشان کرد: “موضوع اعلام رضایت برای ادامه مراحل قضایی به دادگستری سمنان اعلام شده است و پرونده این متهم، به لحاظ جنبه عمومی جرم و با احتساب مدت زمانی که در حبس بوده است رسیدگی خواهد شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید