خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تعیین زمان و شعبه رسیدگی به اتهامات چهار متهم سیاسی در تهران

تعیین زمان و شعبه رسیدگی به اتهامات چهار متهم سیاسی در تهران

خبرگزاری هرانا – جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات نسرین جباریان ‌ها، پرستو معینی، زهرا صفایی و محمدمسعود معینی متهمان سیاسی در تاریخ‌ ۱۶ و ۲۰ دیماه در دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد. پرستو معینی، زهرا صفایی و نسرین جباریان‌ ها در تاریخ ۵ اسفندماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شدند. خانم جباریان‌ها در آستانه نوروز با تودیع قرار آزاد و پرستو معینی و زهرا صفایی اواخر فروردین از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زمان و شعب جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات نسرین جباریان ‌ها، پرستو معینی، زهرا صفایی و محمدمسعود معینی متهمان سیاسی تعیین شد.

بر اساس ابلاغیه‌ هایی که طی روزهای اخیر به این شهروندان ابلاغ شده است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نسرین جباریان‌ ها در تاریخ ۱۶ دیماه ۱۳۹۹ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات پرستو معینی، زهرا صفایی و محمدمسعود معینی در تاریخ ۲۰ دیماه ۱۳۹۹ در شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.

نسرین جباریان ‌ها، پرستو معینی و محمدمسعود معینی به عضویت در یکی از سازمان‌های مخالف نظام (سازمان مجاهدین خلق ایران)، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام و زهرا صفایی به عضویت در یکی از سازمان‌های مخالف نظام (سازمان مجاهدین خلق ایران)، اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری متهم شده‌اند.

هرانا پیشتر در گزارشی از تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به اتهامات فروغ تقی پور، در تاریخ ۱۶ دیماه امسال در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران خبر داد.

نسرین جباریان ها به همراه دخترش فروغ تقی پور، زهرا صفایی و دختر وی پرستو معینی در تاریخ ۵ اسفندماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. خانم جباری در آستانه نوروز با تودیع قرار از زندان آزاد شد. زهرا صفایی، پرستو معینی و فروغ تقی پور نیز اواخر فروردین ۹۹ با پایان بازجویی‌ها از زندان اوین به زندان قرچک ورامین تبعید شدند. خانم صفایی پیشتر در تاریخ ۸ تیرماه با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد و در تاریخ  ۵ مردادماه پس از حضور در دادسرای اوین با افزایش ۱۰ برابری میزان وثیقه (سه میلیارد تومان) مواجه شده و در نتیجه بازداشت و روز دوشنبه ۶ مرداد به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

محمدمسعود معینی نیز شهریورماه امسال جهت ادای توضیحات به دادسرای اوین احضار شد.

زهرا صفایی، پرستو معینی و فروع تقی پور هم اکنون در بند ۸ زندان قرچک ورامین که پیشتر با عنوان بند مادران شناخته می‌شد، در کنار تعدادی از زندانیان سیاسی و ۱۰ زندانی از متهمان جرائم عمومی بدون رعایت اصل تفکیک جرایم و محروم از امکانات اولیه در این زندان بسر می‌برند.

هرانا پیشتر در گزارشی از فشار نهادهای امنیتی بر زهرا صفایی، پرستو معینی و فروع تقی پور متهمان سیاسی در زندان قرچک ورامین خبر داده و گفته بود: پرستو معینی و فروع تقی پور متهمان سیاسی در زندان قرچک ورامین تحت فشار نهادهای امنیتی قرار دارند. زهرا صفایی توسط زندانیان متهم به جرایم خشن تهدید به قتل شده است. این شهروندان که اوایل اسفند ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند، در جریان بازجویی‌ها تحت فشار برای انجام اعتراف تلویزیونی قرار گرفتند. همچنین این متهمان سیاسی به دستور قاضی از دسترسی به وکیل انتخابی خود محروم شده و به آنها گفته شده تنها حق انتخاب وکیل از میان وکلای مورد تایید در فهرست وکلای قوه قضاییه را دارند.

زهرا صفایی بازداشت و زندان را در سابقه خود دارد. او در سال ۸۵ بازداشت و مدتی بعد آزاد شده بود. وی همچنین در دهه شصت به عنوان فعال سیاسی مدتی را در زندان سپری کرده بود. پدر خانم صفایی معروف به “حاجی صفایی” یکی از بازاریان سرشناس تهران بوده که در سال ۶۰ به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق اعدام شد.

هرانا پیشتر در تاریخ ۲۶ مهرماه امسال در گزارشی به شرح مشکلات و لیست اسامی زنان زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین پرداخت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید