خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  معوقات مزدی ۵ واحد صنفی

معوقات مزدی ۵ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – جمعی از کارگران شهرداری های نیک شهر و یاسوج، کارگران کارخانه چینی تقدیس، کارگران کارخانه آب معدنی داماش و نیروهای خدمات شرکتی بیمارستان امام علی چابهار، از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران شهرداری نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان از چندین ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

بر اساس این گزارش، این کارگران دستکم چهارماه حقوق معوقه و همچنین چندین ماه حق بیمه طلبکارند.

این کارگران از افزایش میزان مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده ابراز نگرانی کردند و گفتند: “مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات، مشکلات بسیاری برای خانواده‌های ما به وجود آورده است”.

به گفته آنها؛ علیرغم اینکه مسئولان شهری از وضعیت مطالبات آن‌ها باخبرند اما تا این لحظه در خصوص پرداخت مطالبات مزدی کارگران مجموعه شهرداری نیک شهر اقدامی صورت نگرفته است.

کارگران می‌گویند: “همکارانی در بخش خدمات شهرداری نیک شهر به صورت شب‌کار در سطح شهر فعالیت دارند که شرایط سخت و زیان‌آوری دارند”.

کارگران این شهرداری در ادامه تاکید کردند: “باتوجه به ماهیت فعالیت کارگران خدماتی و نیز شرایط آلودگی محیط کار، تمام کارگران خدماتی این واحد باید مشمول قانون «سختی کار» قرار بگیرند”.

آنها با بیان اینکه شهرداری دچار کمبود منابع مالی است و نبود درآمد کافی و پایدار باعث شده تا شهرداری نتواند دستمزد کارگران و کارکنان شاغل در مجموعه خود را بپردازد، در ادامه تصریح کردند: “کارگران علارغم اینکه به دلیل دریافت نکردن چندین ماه دستمزد دچار مشکلات معیشتی هستند اما با صبوری و نجابت همچنان در حال انجام خدمات‌رسانی به شهروندان هستند”.

طبق اظهارات کارگران شهرداری نیک شهر؛ در اجتماعاتی که در روز‌های گذشته انجام داده‌اند، شهردار وعده یک ماه از معوقات مزدی آنها را داده است.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود؛ درآمد شهرداری بابت دریافت دو درصد سهم سوخت از سازمان شهرداری‌های کشور که ماهانه پرداخت می‌شود، حدود ۱۰۰ میلیون تومان است این در حالیست که فقط برای پرداخت حقوق کارگران این مجموعه به حدود ۴۰۰ میلیون تومان نیازمندیم.

کارگران شهرداری نیک شهر با بیان اینکه در استان محروم سیستان و بلوچستان کار و زندگی می‌کنیم و توقع داریم مسئولان به مساله معیشت و پرداخت دستمزد کارگران رسیدگی کنند، گفتند: “از شهردار در مقام کارفرمای اصلی انتظار داریم چاره‌ای برای تامین منابع مالی شهرداری و پرداخت دستمزد نیروی کار شهرداری بی‌اندیشد”.

معوقات مزدی کارگران کارخانه چینی تقدیس

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه چینی تقدیس از عدم پرداخت معوقات مزدی خود خبر دادند.

برخی منابع کارگری در استان خراسان رضوی اعلام کردند: “حدود هزار کارگر شاغل در کارخانه چینی تقدیس واقع در شهرک صنعتی گناباد به دلیل آنچه «کمبود منابع مالی» عنوان می‌شود، حدود چهار ماه حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند”.

به گفته کارگران؛ کارخانه چینی تقدیس که فعالیت خود را با تولید انواع ظروف چینی هتلی، رستورانی و خانگی از سال ۸۶ در شهرک صنعتی گناباد آغاز کرده، تا سال گذشته از شرایط خوبی برخوردار بود اما با شیوع ویروس کرونا که بسیاری از هتل‌ها، رستوران‌ها و.. فعالیت خود را متوقف کرده‌اند، این کارخانه نیز دچار رکود در فروش محصولات تولیدی خود شده و همه محصولاتی که کارگران تولید کرده‌اند را در انبارها دپو کرده است.

این کارگران عنوان کردند: “جدا از بحث کاهش تقاضا، این کارخانه همانند اکثر واحدهای تولیدی کشور به دلیل استمرار مشکلات اقتصادی با کاهش نقدینگی و نبود سرمایه در گردش مواجه است. افزایش بی‌رویه نرخ ارز نیز در بخش صادرات، لطمات زیادی را به این واحد تولیدکننده وارد کرده است”.

آن ها اظهار داشتند: “ما برای پیگیری مطالبات بر زمین مانده خود مکاتبات زیادی را با مسئولان مرتبط انجام داده‌ایم تا در جریان مشکلات این کارخانه بزرگ که معیشت بیش از هزار خانوار را تامین می‌کند، قرار بگیرند”.

معوقات مزدی کارگران کارخانه آب معدنی داماش

به گزارش ایلنا، علیرغم اخراج حدود نیمی از کارگران شاغل در کارخانه آب معدنی داماش، معوقات مزدی کارگران وارد پنجمین ماه خود شد.

پیشتر حدود ۱۲ نفر از کارگران کارخانه آب معدنی داماش با سابقه بین ۱۰ تا ۱۵ سال به دلیل آنچه‌ “عدم نیاز” عنوان شد، از محل کار خود اخراج شدند.

بر اساس این گزارش، علت اخراج این کارگران عدم همکاری بانک ملی (مالک کارخانه) با وعده بهتر شدن وضعیت کارخانه عنوان شده است؛ این درحالیست که تاکنون معوقات مزدی کارگران نیز پزداخت نشده است.

این کارگران که ماه‌هاست از دریافت حقوق و حق بیمه محروم هستند، نه تنها به حق خود نرسیدند بلکه شغل خود را هم از دست دادند.

با وجود تمام پیگیری‌های صورت گرفته از سوی بانک ملی در خصوص تعیین تکلیف این واحد تولیدی، هیچ پاسخ روشنی دریافت نشده و وضعیت کارگران همچنان مبهم و نامشخص است.

معوقات مزدی کارگران شهرداری یاسوج

به گزارش تسنیم، نزدیک به نه ماه از حقوق معوقه برخی از کاگران شهرداری یاسوج پرداخت نشده است

بر اساس این گزارش، با شیوع ویروس کرونا شهرداری یاسوج با مشکلات مالی متعددی روبرو شد، و همین امر سبب گردید تا در پرداخت حقوق کارکنان شهرداری وقفه‌ای طولانی ایجاد شود، وقفه‌ای که در برخی موارد به بیش از نه ماه نیز می‌رسد.

با توجه به وضعیت اقتصادی کارگران و کارمندان شهرداری یاسوج، که با عدم پرداخت حقوق مواجه هستند، بارها با تجمع اعتراضی خواستار پرداخت مطالبات خود شده‌اند.

معوقات مزدی نیروهای خدمات شرکتی بیمارستان امام علی چابهار

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، نیروهای خدمات شرکتی بیمارستان امام علی چابهار پنج ماه است که حقوقی دریافت نکردند.

یکی از این نیروها گفت: ”مسئولین بیمارستان عدم پرداخت مطالبات نیروهای شرکتی بیمارستان را کامل نبودن مدارک آنها و اختلاس شرکت خصوصی پیمانکار بیمارستان امام علی عنوان کردند”.

وی افزود: ”در صورتی که مدارک چندین بار پیاپی به دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر که بیمارستان امام علی زیرنظر آن است ارسال و تایید شدند”.

این منبع ادامه داد: ”با وجود پیگیری های مکرر نیروهای شرکتی پس از بهانه عدم تایید مدارک لازم، مدیریت بیمارستان اختلاس شرکت خصوصی را عامل عدم پرداخت معوقات اعلام کرده و پرداخت مطالبات را پس از محاکمه عوامل اختلاس عنوان کرده که با گذشت دو هفته تاکنون حقوق نیروهای شرکتی بیمارستان امام علی چابهار واریز نشده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید