خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  بحران کرونا؛ عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت محمد بنازاده امیرخیزی و پیام شکیبا

بحران کرونا؛ عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت محمد بنازاده امیرخیزی و پیام شکیبا

خبرگزاری هرانا – محمد بنازاده امیرخیزی و پیام شکیبا، زندانیان سیاسی در زندان اوین، علیرغم بروز علائم مشکوک ابتلا به ویروس کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. این افراد از حدود یک هفته قبل با علایمی همچون تب و لرز، سردرد، بی حالی و از دست دادن حس بویایی و چشایی مواجه شده‌اند. آقای بنازاده امیرخیزی از بیماری قلبی رنج می‌برد و این امر با در نظر گرفتن احتمال ابتلای وی به کرونا باعث افزایش نگرانی نزدیکان ایشان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد بنازاده امیرخیزی و پیام شکیبا، زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین، علیرغم بروز علائم مشکوک ابتلا به ویروس کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند.

این افراد از حدود یک هفته قبل با علائمی چون تب و لرز، سردرد و بی حالی مواجه شدند و از ۴ روز قبل پیام شکیبا حس بویایی و چشایی خود را از دست داده است. آقای بنازاده امیرخیزی علاوه بر کهولت سن از بیماری قلبی نیز رنج می‌برد و این امر با در نظر گرفتن احتمال ابتلای وی به کرونا باعث افزایش نگرانی نزدیکان این زندانی در خصوص وضعیت سلامت ایشان شده است.

یک منبع مطلع از شرایط این شهروندان در این خصوص به هرانا گفت: “پیام شکیبا به میگرن هم مبتلاست و همین مسئله باعث شده علائم بیماری خودش را شدیدتر نشان دهد”.

هرانا پیشتر در گزارشی از شرایط نامناسب بهداشتی نگهداری این شهروندان خبر داده بود. شرایط نگهداری این بند بسیار نامناسب است و هیچگونه لوازم بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده در اختیار زندانیان قرار داده نمی‌شود و تنها هر عدد ماسک به قیمت ۴۵۰۰ تومان در فروشگاه زندان به فروش می‌رسد.

محمد بنازاده امیرخیزی و پیام شکیبا به همراه مجید اسدی در تاریخ ۱ مردادماه امسال جهت بازجویی از بابت پرونده جدیدی که در ایام حبس برای آنان گشوده شده از زندان رجایی شهر کرج به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. آنها نهایتا اواخر شهریورماه امسال با پایان ایام بازجویی به بند عمومی زندان اوین منتقل شدند. نهایتا  جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان از بابت این پرونده در تاریخ ۲۸ مهرماه امسال با حضور وکلای مدافع آنها در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

محمد بنازاده امیرخیزی، در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۵، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد. او در آذرماه ۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیتی ملی از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام” به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان  محکوم شد. این حکم در تیرماه ۹۷ در مرحله تجدیدنظر نیز عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا است.

 پیام شکیبا در تاریخ ۴ اسفندماه ۱۳۹۵ پس از خروج از منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی در آذرماه ۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده به اتهاماتی از جمله ”اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام ” به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکمی که نهایتا در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۵ سال آن قابل اجرا است.

این افراد پیشتر در خردادماه ۹۶ از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج تبعید شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید