خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مرز چالدران

مرگ یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مرز چالدران

خبرگزاری هرانا – امروز جمعه ۱۶ آبان‌ ماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز جمعه ۱۶ آبان‌ ماه ۱۳۹۹، یک کولبر در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سوی گروهی از کولبران، جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش هویت این کولبر “کمال علم هولوی” اهل شهرستان چالدران عنوان شده است.

گفته می‌شود این کولبران بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ نزدیک هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفتند.

شهرستان چالدران یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در شمال غربی این استان قرار گرفته ‌است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید