خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر در مناطق مرزی بانه

زخمی شدن یک کولبر در مناطق مرزی بانه

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۲ آبان، یک کولبر در مناطق مرزی روستای هنگه‌ژال از توابع بخش ننور شهرستان بانه، هدف تیراندازی نیروهای نظامی قرار گرفت و زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران، بدون اخطار قبلی، در مناطق مرزی هنگه‌ژال واقع در استان کردستان یک کولبر زخمی شد.

هویت وی “ایوب حسینی” فرزند عطا اهل شهرستان بانه، احراز شده است.

این کولبر جهت مداوا پزشکی به یکی از مراکز درمانی شهرستان بانه منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید