خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی ۳ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف همزمان با صدور حکم ۲ بار اعدام برای یک متهم در فارس

رهایی ۳ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف همزمان با صدور حکم ۲ بار اعدام برای یک متهم در فارس

خبرگزاری هرانا – سه زندانی در شهرهای تهران، کرج و کاشان که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت و یا جلب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند. در خبری دیگر یک متهم ۱۸ ساله در استان فارس از بابت اتهام “قتل” به ۲ بار اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، یک متهم ۱۸ ساله به اتهام قتل در استان فارس به ۲ بار اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، تحقیقات درباره این جنایت زمانی در دستور کار کارآگاهان پلیس آگاهی استان فارس قرار گرفت که اهالی ساختمانی با مرکز ۱۱۰ تماس گرفتند و گفتند از خانه همسایه‌شان صدای داد و فریاد به گوش می‌رسد و احتمال می‌دهند واقعه‌ای تلخ رخ داده باشد. مأموران به‌سرعت خود را به محل حادثه رساندند و یکی از همسایه‌ها در همان ابتدا گفت پسر خانواده را درحالی‌که لباس‌هایش خونی بوده در حال فرار دیده است.

مأموران در ادامه وارد خانه مورد نظر شدند و خود را در برابر پیکرهای بی‌جان دو زن دیدند که آثار اصابت ضربات چاقو روی بدنشان مشهود و غرق در خون بودند. در همان بررسی‌های ابتدایی مشخص شد مقتولان مادر و دختر هستند و از مدت‌ها قبل با هم زندگی می‌کردند.

فرار پسر خانواده از خانه نشان می‌داد او در جریان مرگ مادر و مادربزرگش قرار دارد. کارآگاهان وقتی نسبت‌به صحت این فرضیه اطمینان بیشتری یافتند که مشاهده کردند اثری از ورود فرد غریبه به خانه وجود ندارد و هیچ سرقتی نیز انجام نشده است. علاوه بر این، پسر ۱۸ساله که مهرداد نام دارد به منزل بازنگشت و همین نشان می‌داد او عامل این کشتار است.

مهرداد در جریان تحقیقات پلیسی دستگیر شد و به قتل اعتراف کرد. او گفت:‌ “پدر و مادرم مدتی قبل از هم جدا شدند و از آن به بعد مادرم با مادر خودش زندگی می‌کرد. من هم در خانه پدرم بودم، اما از لحظ مالی مشکل داشتم. وقتی موضوع را با مادرم در میان گذاشتم گفت بهتر است به خانه‌شان بروم و با آنها زندگی کنم. او قول داد اگر این خواسته را بپذیرم دیگر از نظر مالی در تنگنا نخواهم بود و او نیاز مرا برطرف می‌کند. متهم به قتل ادامه داد: به خانه مادربزرگم نقل‌ مکان کردم، اما هیچ تغییری در شرایطم ایجاد نشد و همچنان مشکل مالی داشتم. مادرم به وعده‌هایش عمل نکرد، به همین دلیل با او دچار اختلافات شدیدی شدم. شب حادثه بار دیگر بر سر همین موضوع با مادرم جر و بحث کردم. مادربزرگم وقتی اوضاع را متشنج دید، جلو آمد و دخالت کرد. من که به‌شدت عصبانی بودم و کنترلی بر رفتارم نداشتم، چاقویی برداشتم و هر دو نفرشان را زدم. بعد از اینکه از مرگ آنها اطمینان یافتم سریع از خانه فرار کردم البته نقشه خاصی نداشتم و نمی‌دانستم در کجا باید پنهان شوم تا اینکه عاقبت دستگیر شدم”.

مهرداد در ادامه گفت: “من از کاری که کرده‌ام پشیمان نیستم و فکر می‌کنم آن دو نفر باید می‌مردند و من هم همین کار را انجام دادم”.

متهم در ادامه به دستور بازپرس جنایی به بازسازی صحنه جنایت پرداخت و شرح داد ضربات مرگ‌بار را چگونه به مقتولان وارد کرد. در نهایت مهرداد روانه زندان شد و پرونده او با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه کیفری استان فارس ارجاع شد. در روز محاکمه نماینده دادستان با شرح پرونده خواستار مجازات قانونی برای مهرداد شد و اولیای‌دم مقتولان نیز اعلام کردند برای متهم درخواست اعدام دارند. مهرداد در این جلسه همان اظهارات قبلی خود را تکرار کرد.

سرانجام قضات ختم جلسه را اعلام کردند و برای صدور رأی وارد شور شدند. آنها به اتفاق مهرداد را گناهکار تشخیص دادند و او را به دو بار اعدام محکوم کردند.

به این ترتیب پسر جوان یک گام به چوبه دار نزدیک شد و این حکم در صورت تأیید در دیوان‌ عالی کشور قابل اجرا خواهد بود.

رهایی یک زندانی از اعدام در کرج

به گزارش همشهری، یک متهم به قتل در کرج، پس از ۱۹ سال با کسب رضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، ۱۹ سال قبل جسد سوخته مرد میانسالی در یکی از خیابان‌های فردیس کرج توسط رهگذران کشف و با اعلام ماجرا به پلیس تحقیقات در این پرونده آغاز شد.

با شناسایی هویت مقتول خانواده وی به اداره آگاهی احضار شدند اما پس از تحقیق و بازجویی کارآگاهان دریافتند همسر و پسر مقتول تناقض‌گویی دارند. بنابراین بازجویی‌ها ادامه یافت تا اینکه همسر مقتول راز قتل شوهرش را فاش کرد.

وی مدعی شد که شوهرش زیاد مشروب مصرف می‌کرده و به خاطر همین رفتار بدی با او داشته و همیشه بداخلاق بوده است.

فریبا در اعترافاتش گفت: “یک روز که یکی از دوستان پسرم به نام آرش به خانه ما آمده بود. وقتی بداخلاقی و بدرفتاری شوهرم را با من دید خیلی ناراحت شد و پس از مدتی وقتی برایش درددل کردم پیشنهاد قتل همسرم را داد. شب حادثه به شوهرم قرص خواب‌آور دادیم و با کمک پسرم و آرش او را کشتیم و جسد را از خانه خارج کردیم”.

بدین‌ترتیب متهمان دستگیر شدند و آرش متهم اصلی پرونده به اعدام محکوم شد. مادر و پسر نیز به اتهام معاونت به زندان محکوم شدند.

قاضی نریمانی رئیس شعبه ششم جرایم خاص اجرای احکام دادگستری کرج درباره این پرونده گفت: “با گذشت ۱۹ سال از این ماجرا با توجه به اینکه اولیای دم برای اجرای حکم قصاص آرش حاضر نشدند و وی بلاتکلیف در زندان مانده بود سعی کردیم شاکیان پرونده را پیدا کنیم یکی از آنها فوت کرده و دیگری هم که به خارج از کشور رفته بود. به هر حال توانستیم رضایت اولیای دم را جلب کنیم و این متهم که در زمان وقوع قتل ۱۸ سال داشت با توجه به اینکه ۱۹ سال در زندان مانده بود به زودی از زندان رجایی شهر آزاد خواهد شد”.

رهایی یک زندانی از اعدام در کاشان

به گزارش تسنیم، رئیس زندان کاشان از نجات یافتن چهارمین محکوم به اعدام از چوبه دار با رضایت اولیاء دم خبر داد.

محسن محبوبی اظهار داشت: “به مناسبت این ایام خجسته و تلاش دادستانی، زندان و خیران چهارمین محکوم به اعدام در کاشان با رضایت اولیاء دم از طناب دار نجات یافت”.

وی با بیان اینکه قاتل در سال ۹۴ بر اثر درگیری یک نفر را به قتل رسانده بود، افزود: “پس از تشکیل پرونده و رسیدگی به آن حکم اعدام برای نامبرده قطعی شده بود که با اقدامات صورت گرفته اولیاء دم به مصالحه رضایت و نامبرده به آغوش خانواده بازگشت”.

رهایی یک زندانی از اعدام در تهران

به گزارش میزان، سرپرست مجتمع شماره ۳۰ شورای حل اختلاف تهران ویژه زندان از بخشش یک زندانی زن پس از ۱۱ سال با گذشت اولیای دم خبر داد.

قربانیان بیان کرد: “بر اساس اعلام قاضی شورای حل اختلاف مستقر در زندان زنان شهر ری یک زن که به اتهام قتل عمد از شانزدهم آذر ماه سال ۱۳۸۸ به مدت قریب ۱۱ سال در حبس به سر می‌برد، از زندان آزاد شد”.

وی خاطرنشان کرد: “پس از برگزاری جلسات متعدد دادگاه که مددجو در تاریخ ۹۰.۸.۱۸ به موجب حکم قطعی از سوی شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد و اعضای شورای حل اختلاف با استعانت از خداوند قادر متعال و تلاش‌های بسیار و انجام نشست‌های متعدد با اولیای دم در جهت گذشت از اعدام و مصالحه اقدام کردند و متهم پس از ۱۱ سال از چوبه دار رهایی یافت”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید