خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در خوی

کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در خوی

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی بخش قطور واقع در شهرستان خوی به دنبال تیراندازی نیروهای نظامی کشته شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به سمت گروهی از کولبران در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی یک کولبر کشته شد.

بر اساس این گزارش هویت این کولبر، “سیاوش کورە سونی” اهل روستای راویان از توابع بخش قطور در شهرستان خوی، عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، نیروهای نظامی این کولبر را به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی هدف شلیک مستقیم قرار داده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید