خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات دیماه ۹۸؛ احضار رقیه بیگدلی جهت اجرای حکم تبعید

اعتراضات دیماه ۹۸؛ احضار رقیه بیگدلی جهت اجرای حکم تبعید

خبرگزاری هرانا – رقیه بیگدلی، شهروند ساکن کرج و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دیماه ۹۸ جهت اجرای حکم دو سال تبعید به زنجان احضار شد. خانم بیگدلی پیشتر در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و مدتی بعد از زندان کچوئی کرج آزاد شد. او نهایتا توسط دادگاه انقلاب کرج به ۵ سال حبس تعلیقی و ۲ سال اقامت اجباری در زنجان محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۲ سال حبس تعلیقی و ۲ سال تبعید تقلیل یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رقیه بیگدلی، شهروند ساکن کرج و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دیماه ۹۸ جهت اجرای حکم دو سال تبعید احضار شد.

بر اساس این ابلاغیه که امروز یکشنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۹ توسط شعبه ۷ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب کرج به ریاست قاضی سیدمحمدجواد طباطبایی فرد صادر و ابلاغ شده است، خانم بیگدلی برای اجرای حکم اقامت اجباری در شهرستان زنجان احضار شده است.

خانم بیگدلی در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم در فلکه سوم گوهردشت کرج بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان نبوت منتقل شد. وی ابتدا مشکوک به ضربه مغزی تشخیص داده شد و به همین دلیل به بیمارستان منتقل شد. این شهروند مجددا صبح روز یکشنبه ۲۲ دیماه به بازداشتگاه امنیت بازگردانده شد و عصر همان روز به زندان کچوئی کرج منتقل شد. خانم بیگدلی پس از ۱۰ روز با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

رقیه بیگدلی نهایتا تیرماه امسال توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام “عضویت در دسته و جمعیت معارض با امنیت کشور، اقدام تبلیغی علیه نظام و تحریک و اغوای دیگران به جنگ و کشتار به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به ۵ سال حبس که ۴ سال و ۱۱ ماه آن به مدت ۵ سال به حالت تعلیق در آمده بود و ۲ سال تبعید به زنجان محکوم شد.

این حکم شهریورماه امسال توسط شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز به ریاست قاضی رحمان شعبانی و مستشاری رسول کرم پور، تایید شد. اما با استناد به ماده ۲ قانون کاهش مجازات، دوران محکومیت وی به ۲ سال حبس تقلیل یافت.

رقیه بیگدلی، فرزند محمدعلی و شهروند ساکن کرج است.

در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین، توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ساقط شد. صبح شنبه ۲۱ دی ماه، ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید این واقعه مدعی شد که هدف گیری هواپیمای مسافربری غیرعمدی و ناشی از خطای عامل انسانی بوده است. این موضوع منجر به موجی از اعتراضات به خصوص در دانشگاه‌های مختلف کشور شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید