خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  یک متهم به اسیدپاشی در بوشهر بازداشت و روانه زندان شد

یک متهم به اسیدپاشی در بوشهر بازداشت و روانه زندان شد

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱۱ آبان ماه، فرمانده انتظامی شهرستان دیر از بازداشت یک متهم در این شهرستان که روز گذشته اقدام به اسید پاشی کرده بود، خبر داد. اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، روز یکشنبه ۱۱ آبان ماه ۹۹، فرمانده انتظامی شهرستان دیر از بازداشت عامل یک فقره اسید پاشی که در ساعت پایانی شب گذشته رخ داده بود خبر داد.

مهدی نظریه در خصوص جزئیات این حادثه گفت: “در پی خبری مبنی بر وقوع اسید پاشی بر روی یک فرد تبعه افغانستان ماموران گشت انتظامی کلانتری شهر دیر به محل مربوطه مراجعه کردند”.

فرمانده انتظامی شهرستان دیر افزود: “تحقیقات اولیه حاکی از آن است که متهم تبعه کشور افغانستان، پس از درگیری با شاکی اسیدی که از قبل تهیه کرده بود را بر صورت وی ریخته و از محل متواری می‌شود”.

وی افزود: “با تماس شهروندان با اورژانس شخص مصدوم به بیمارستان کنگان انتقال و تحت درمان قرار گرفت”.

نظریه ادامه داد: “با انعکاس نتیجه تحقیقات انجام شده و شناسایی مخفیگاه، دستگیری متهم با هماهنگی ‌های قضایی در دستور کار قرار گرفت و ماموران موفق شدند مخفیگاه متهم را شناسایی و تیمی از ماموران برای دستگیری متهم به مخفیگاه متهم اعزام شدند”.

فرمانده انتظامی شهرستان دیر گفت: “متهم پس از دستگیری برای تحقیقات تکمیلی و بازجویی به کلانتری منتقل شد”.

وی در پایان افزود: “متهم بعد از تکمیل تحقیقات پرونده برای انجام مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی داده شد، که از آن طریق متهم روانه زندان مرکزی بوشهر شد”.

شهرستان دَیّر یکی از شهرستان‌های استان بوشهر در جنوب ایران و در ساحل خلیج فارس است.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه ۹۸، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

در آبان ماه ۹۸ این قانون پس از تایید در شورای نگهبان، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید