خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  نبود حفاظ کانال آب؛ مقصر شناخته شدن آبفای شهرستان ری در غرق شدن کودک ۵ ساله

نبود حفاظ کانال آب؛ مقصر شناخته شدن آبفای شهرستان ری در غرق شدن کودک ۵ ساله

خبرگزاری هرانا – دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری در خصوص حادثه سقوط یک کودک ۵ ساله در کانال آب ری-ورامین اظهار داشت “شرکت آبفای شهرستان ری به میزان ۸۰ درصد و والدین کودک به میزان ۲۰ درصد در این حادثه مرگ این کودک به عنوان مقصر شناخته شدند”. شرکت آبفا نسبت به این حکم اعتراض کرده و در صورتی که آبفا به عنوان مقصر نهایی شناخته شود، به پرداخت دیه و مجازات کیفری محکوم خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، غلامرضا نوفرستی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری اظهار کرد: “در خصوص حادثه ۱۶ مرداد ماه امین‌آباد که یک کودک ۵ ساله با سقوط در کانال آب ری-ورامین جان خود را از دست داد، بررسی‌های کارشناسی انجام و نتایج آن اعلام شد”.

وی گفت: “بر اساس نظر کارشناسان قضائی، مسؤول آبیاری و زهکشی شهرستان ری به میزان ۸۰ درصد و والدین کودک به میزان ۲۰ درصد در این حادثه به عنوان مقصر شناخته شده‌اند”.

دادستان شهرستان ری در ادامه بیان کرد: “نظریه کارشناسی به طرفین پرونده ابلاغ شده است و والدین اعلام کردند که اعتراضی نسبت به نظریه کارشناسی ندارند اما مسؤول آبیاری و زهکشی شهرستان نسبت به این نظر اعتراض کرده‌اند”.

نوفرستی ادامه داد: “با توجه به اینکه یکی از طرفین پرونده اعتراض کرده است، در مرحله اول نظر کارشناسی به هیأت سه نفره ارجاع می‌شود و پس از آن در صورتی که باز هم اعتراض باشد، کارشناسی به هیأت پنج و در ادامه هفت نفره ارجاع و بررسی مجدد می‌شود”.

وی خاطرنشان کرد: “اکنون پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و پس از تکمیل تحقیقات، تصمیم نهایی در مورد این پرونده گرفته می‌شود و اگر آبفا به عنوان مقصر نهایی شناخته شود، به پرداخت دیه و مجازات کیفری محکوم خواهد شد”.

دادستان شهرستان ری در رابطه با نصب حفاظ برای این کانال آب، گفت: “این موضوع در شورای تأمین شهرستان مطرح شده و آبفای شهرستان مکلف شده است که با اولویت مناطق نزدیک به ساختمان‌های مسکونی حفاظ نصب کند و این حفاظ‌ها نیز باید اطمینان‌بخش باشند که افراد سودجو نتوانند آن را بِکَنند”.

نوفرستی با تأکید بر اینکه تمام طول کانال باید به طور حفاظت شده باشد و در مناطقی که لازم است باید سطح کانال نیز پوشیده شود، افزود: “طبق گزارشاتی که به دادسرا ارسال شده بخشی از مسیر حفاظ‌کشی شده است و اگر کسی به تکلیف قانونی خود در این رابطه عمل نکرده باشد قطعاً پیگیری می‌شود”.

وی در پایان خاطرنشان کرد: “مناطقی که مجوز احداث مسکونی صادر می‌شود، ابتدا باید مخاطرات برطرف شود سپس اقدام به صدور مجوز مسکونی و ساخت‌وساز کنند و غیر از این باشد، تخلف است”.

روز پنجشنبه ۱۶ مرداد، یک کودک ۵ ساله، به دلیل عدم وجود حفاظ، در یک کانال آب در روستای امین‌آباد ری غرق شده و جان خود را از دست داد. دادستان شهر ری با اشاره به تکرار حوادث اینچنینی در کانال آب مدعی شد که بدون اغماض با دستگاه های مقصر در این حادثه برخورد خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید