خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  حق امنیت غذایی؛ اسکلت مرغ و گوسفند در سفره مردم به جای مرغ و گوشت

حق امنیت غذایی؛ اسکلت مرغ و گوسفند در سفره مردم به جای مرغ و گوشت

خبرگزاری هرانا – افزایش قیمت یک کیلوگرم مرغ به ۲۴ هزار تومان و میانگین گوشت قرمز به ۱۶۳ هزار تومان در تهران باعث شده است که اسکلت مرغ و گوسفند که هیچ گوشتی بر تن ندارد وارد سفره برخی از مردم شود. رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی کمبود نهادهای دامی در کشور را علت افزایش قیمت‌ها اعلام کرد و افزود “اگر فکری به حال نهاده‌های دامی نشود همچنان این وضعیت ادامه دارد و اگر قیمت به زور دستور و بخشنامه پایین بیاید چهار روز قیمت به صورت مسکنی پایین می‌آید ولی باز نرخ بالا می‌رود”. امنیت غذایی و حق دسترسی به غذا و دور بودن از سوءتغذیه و گرسنگی جزو حقوق بنیادین بشر بوده و تحت هیچ شرایطی حتی در مخاصمات نیز قابل تعلیق نیست. با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشور و تغییر محسوس در سبد غذایی خانوارهای ایرانی می توان گفت که امنیت غذایی بخش بزرگی از مردم ایران، در خطر جدی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از تجارت نیوز، نوسانات و افزایش قیمت مرغ و گوشت قرمز باعث شده است که اسکلت مرغ و گوسفند وارد سفره برخی از مردم شود.

بر اساس این گزارش، پشت ویترین با ماژیک آبی نوشته است: «اسکلت مرغ بسته یک کیلویی ۴ هزار تومان» فروشنده می‌گوید مشتری‌های اسکلت زیاد شده‌ است و معمولا هم برای مصرف شخصی می‌خرند.

او در پاسخ به پرسش‌های کنجکاوانه برخی از مشتریان که تصور می‌کنند اسکلت‌ها را فقط برای غذای سگ و گربه می‌فروشند، می‌گوید: «اینطور نیست، واقعیت این روزهای اقتصاد کشور حکایت دیگری است.»

حکایت مردمی که قدرت خریدشان به شدت پایین آمده و حالا به جای گوشت، اسکلت مرغ و گوسفند را ترجیح می‌دهند. فروشنده در ادامه حرف‌هایش می‌گوید: «دیگر این روزها طبیعی شده، اسکلت‌ها را می‌برند و با آن سوپ درست می‌کنند یا هم خورش‌ را طعم‌دار می‌کنند!»

«قیمت یک بسته اسکلت گوسفند ۱۵ هزار تومان است، اسکلت گاو هم ۱۰ هزار تومان» این را فروشنده به مرد میانسالی می‌گوید و توضیح می‌دهد که چطور می‌توان از آن استفاده کرد.

آن سو مرد سالخورده‌ای می‌گوید: «اینها قبلا دور انداختنی بوده الان با این گرانی وارد لیست خرید شده!» اگرچه هیچ گوشتی به این اسکلت‌ها نیست، اما به گفته فروشندگان “حداقل طعم گوشت که می‌دهد”.

مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی هم در واکنش به این موضوع به تجارت‌نیوز می‌گوید: “متاسفانه درست است که وقتی گرانی باشد توان خرید مردم هم کم است. در حال حاضر بازار مرغ هم به دلیل کمبود خوراک دام و طیور به چالش خورده اما اخیرا برای پایین آمدن قیمت تمهیداتی شده است”.

او می‌گوید: “اگر فکری به حال نهاده‌های دامی نشود همچنان این وضعیت ادامه دارد و اگر قیمت به زور دستور و بخشنامه پایین بیاید چهار روز قیمت به صورت مسکنی پایین می‌آید ولی باز نرخ بالا می‌رود”.

از خرید و فروش اسکلت مرغ و گاو و گوسفند در قصابی‌های سطح شهر که بگذریم، این روزها مردم برای خرید مرغ ارزان‌تر یا به اصطلاح تنظیم بازاری صف‌های طولانی در میادین میوه و تره‌بار بسته‌اند آن هم فقط برای ۴هزار تومان قیمت کمتر.

قیمت هرکیلوگرم مرغ در تهران حالا به حدود ۲۴ هزار تومان رسیده است و در میادین مرغ کیلویی ۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

صف‌های طولانی در میادین میوه و تره بار حکایت غریبی است از بازار گوشت و مرغ در این روزها. میان این صف اما کسانی هم هستند که برای خرید مرغ و گوشت نیامدند، آنها به دنبال خرید ضایعات مرغ هستند. ضایعاتی که بعد از پاک کردن و قطعه قطعه کردن مرغ روی پیشخوان مغازه‌ها می‌ریزند. قسمت‌هایی مثل پا و سنگدان مرغ و اسکلت گوسفند و گوساله.

قیمت یک بسته ۳۵۰ گرمی پای مرغ در میدان میوه و تره بار ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان است. این در حالی است که به گفته یکی از فروشندگان، این قیمت نسبت به مردادماه ۵ هزار تومان بیشتر شده است.

فروشنده می‌گوید پا و سنگدان مرغ خریدار زیادی دارد و همه را سریع می‌خرند. اینجا یک بسته ۳۵۰ گرمی سنگدان را ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان می‌فروشند. یک بسته ۹۰۰ گرمی گردن مرغ هم با قیمت ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان کم خریدار ندارد. اگرچه همین گردن مرغ در مرداد ماه ۸ هزار و ۲۰۰ تومان بود.

برخی از مردم جیبشان بیشتر از این جواب نمی‌دهد و اگر اسکلت، پا و سنگدان مرغ نباشد، باید پول جمع کنند تا بتوانند یک کیلوگرم فیله گوساله ۱۶۳ هزار تومان بخرند یا ران گوسفندی ۱۳۶ هزار تومانی!

البته گزینه دیگری هم هست؛ یک بسته ران مرغ حدود ۸۳ هزار تومان یا هم سینه مرغ حدود ۹۰ هزار. هرچند همه این قیمت‌ها در خرده فروشی‌ها بیشتر هم می‌شود مثلا فیله گوساله در بازار آزاد ۲۰۰ هزار تومان است!

با این حال متولیان اعلام کرده‌اند که مرغ ارزان می‌شود. نیمه مرداد ماه بود که زمزمه‌های افزایش قیمت مرغ آغاز شد و در ابتدای مهرماه نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی قیمت مرغ را ۱۹ هزار تومان اعلام کرد. روند افزایشی قیمت‌ها اما ادامه‌دار شد به گونه‌ای که تا پایان مهرماه متوسط قیمت مرغ به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۷ هزار تومان در خرده فروشی‌ها رسید.

برخی از تولیدکنندگان علت گرانی مرغ را کمبود نهاده دامی و عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده دامی می‌دانند.

با وجود صف طولانی مردم برای خرید مرغ، یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از تقاضای کم می‌گوید: “در حال حاضر با توجه به تقاضای کم و عرضه زیاد مرغ قیمت مرغ در حال پایین آمدن است تا به نرخ ستاد تنظیم بازار یعنی ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان برسد”.

او می‌گوید: “تنها ۳۰ درصد از نهاده‌های دامی را با ارز دولتی می‌دهند، البته اگر همین ۳۰ درصد به طور دقیق به همه تولیدکننده‌ها برسد وضغیت خیلی بهتر می‌شود”.

از سوی دیگر گوشت قرمز نیز مهرماه را با افزایش ۲۰ هزار تومانی به پایان رساند. بر این اساس قیمت هر کیلو گوشت قرمز گوساله در واحدهای صنفی هرکیلو ۱۱۵ هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفندی با قیمت ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

آنچه که روشن است سنگینی وزن افزایش قیمت‌ها و عدم ثبات آن بر شانه‌های مردم است. این وضعیت موجب انتقاد مردم شده است.

به گفته یک شهروند: “هفته پیش سینه مرغ را ۵۵ هزار تومن خریدم، الان از شهروند ۱۱۳ هزار تومان خریدم”.

امنیت غذایی و حق دسترسی به غذا و دور بودن از سوءتغذیه و گرسنگی جزو حقوق بنیادین بشر بوده و تحت هیچ شرایطی حتی در مخاصمات نیز قابل تعلیق نیست. با توجه به افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشور و تغییر محسوس در سبد غذایی خانوارهای ایرانی می توان گفت که امنیت غذایی بخش بزرگی از مردم ایران، در خطر جدی قرار دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید