خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دستکم ۵ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

دستکم ۵ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه، حکم اعدام دستکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. همچنین در تاریخ ۲۲ مهرماه نیز دستکم ۳ زندانی با اتهام “قتل” و یک زندانی با اتهام “محاربه” در این زندان اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه ۹۹، یک زندانی متهم به قتل، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بر اساس این گزارش، عصر ۲۶ اردیبهشت سال ۹۷، پسر جوانی به نام میثم در یکی از پارک های منطقه کن سولقان با جوان دیگری به نام حمید شانه به شانه شد و بین آنها درگیری لفظی رخ داد. در ادامه حمید که در حالت عادی نبود درگیری را به سمت دعوا فیزیکی برد و بین آنها درگیری بالا گرفت و شاهدان ماجرا در فکر میانجیگری و جدا کردن آنها بودند که ناگهان میثم غرق خون روی زمین افتاد و حمید که دست به چاقو شده بود با دیدن این صحنه پا به فرار گذاشت.

میثم غرق خون به بیمارستان منتقل شد اما پسر جوان به خاطر شدت خونریزی روی تخت بیمارستان به کام مرگ فرو رفت و همین کافی بود تا با جنایی شدن این تراژدی تلخ تیمی از ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران برای تحقیقات ویژه وارد عمل شوند.

کارآگاهان در گام نخست تحقیقات میدانی به سراغ شاهدان درگیری رفته و با سرنخ های به دست آمده و چهره نگاری به کمک شاهدان، عامل جنایت که میثم نام دارد شناسایی شد و مشخص شد میثم پس از تنه زدن به حمید با او درگیر شده و با چاقو دست به این قتل زده است.

تجسس های پلیسی ادامه داشت تا اینکه ماموران با اقدامات فنی و پلیسی موفق به دستگیری میثم شدند و پسر جوان پس از دستگیری به درگیری خونین در پارک اعتراف کرد.

میثم در اعترافاتش گفت: “من حمید را نمی شناختم و چون مشروبات الکلی می خورم و می ترسم در حالت مستی از من زورگیری کنند یا با من دعوا کنند چاقو همراهم است و روز حادثه مست بودم که با پسر جوان شانه به شانه شدم و او عنوان کرد که من از روی عمد این کار را کردم اما من به او گفتم که عمدی نبوده و اتفاقی بهم خوردیم”.

وی افزود: “بحث بین ما بالا گرفت که پسر جوان مرا به عقب هل داد و من که مست بودم روی زمین افتادم و وقتی از روی زمین بلند شدم چاقویم را ازجیبم بیرون کشیدم و نمی دانم چه شد که چاقو را به او زدم و فقط دیدم پسر جوان غرق خون روی زمین افتاده و پا به فرار گذاشتم”.

بدین ترتیب با اعترافات میثم به قتل حمید پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شد و قضات با توجه به درخواست اولیای دم به اعدام و تحقیقات پرونده، حکم اعدام را برای میثم صادر کرده و این حکم در دیوانعالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

بنابر این گزارش، گروه صلح و سازش دادسرای امور جنایی تهران چند بار جلساتی را برای رضایت و بخشش برگزار کردند اما اولیای دم اصرار به اعدام داشتند تا اینکه میثم هفته گذشته در زندان رجایی شهر پای چوبه دار رفت و اعدام شد.

همچنین روز چهارشنبه ۲۲ مهرماه نیز دستکم ۴ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، این چهار زندانی روز یکشنبه ۲۰ مهر ماه، در یک گروه که از حدود ۱۰ زندانی محکوم به اعدام تشکیل شده بود به سلول انفرادی منتقل شدند.

هویت ۳ تن از زندانیان اعدام شده “محمد یدی، مهدی علی و سامان یمینی” احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «محمد یدی ۱۲ سال فراری بود و ۱۲ سال نیز در زندان ماند تا حکم اعدامش به اجرا درآمد. او قتل برادرش را گردن گرفته بود تا برادرش بتواند فرار کند و به خارج برود ولی برادرش در انگلیس تصادف کرد و فوت کرد. شاکی و همه مسئولان می‌دانستند که او هیچکاره است ولی گرفتند و اعدامش کردند».

این منبع همچنین درخصوص مهدی علی گفت: «او یک طلافروشی را سرقت کرده بود و اتهام محاربه داشت ولی دادگاه توبه‌اش را پذیرفته بود و رضایت شکات را هم جلب کرده بود. مهدی علی حتی منتظر بود تا دادگاه حکم آزادیش را صادر کند، ولی در کمال تعجب بردند و اعدامش کردند».

وی در ادامه در خصوص جزئیات پرونده سامان یمینی گفت: «سامان به همراه برادرش ساسان برای اتهام قتل یک زن مسن درحین سرقت بازداشت شده بودند. ابتدا دادگاه به ساسان حکم اعدام داده بود و به سامان حکم ۱۵ سال زندان ولی ساسان به حکم اعتراض میزند و در دادگاه تجدیدنظر با نفوذ شاکی، حکم هردونفر اعدام می‌شود. دو سال پیش حکم ساسان را اجرا کردند و امروز نیز حکم سامان به اجرا درآمد. این درحالی است که پزشکی قانونی از ابتدا تایید کرده بود که مقتول بر اثر ترس و سکته قلبی جان سپرده است».

اعدام این چهار زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید